Connect with us

Edebiyat

Bazı Yollar Yalnız Yürünür Özgür Bacaksız

Published

on

Bazı Yollar Yalnız Yürünür Özgür Bacaksız

Kitap farklı özlü sözlerle başlıyor. Bazı Yollar Yalnız Yürünür kitabı kısa yazılar ve bu yazıların arasını dolduran resimlerle süslenmiş olan bir kitaptır.

Hayata dair değişik düşünceleri dile getiren yazar birçok konuda felsefeli vurgular da yapmaktan çekinmiyor. Özgür Bacaksız tarafından yazılan kitap hem akıcı hem de son derece sade bir anlatıma sahip.

Önemli Düşünürlerin Sözlerine Yer Veriliyor

Kitap hem yazarın düşüncelerini ifade etmesine aracı olurken hem de gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerin de söylemiş olduğu sözlere yer veriyor.

Felsefenin yoğun olarak işlendiği eserde deneme tarzındaki yazılar insanlara ve hayata dair birçok farklı söylemden oluşuyor.

Gerçeklik, sevgi, yalnızlık, vazgeçmek, bilgi ve daha birçok konuda yazılan yazılar düşünürlerden ve bilim insanlarından alınan kısa hikayeler ile de zenginleştirilmiştir.

Kitapta alıntı yapılan önemli insanlardan bazıları Kafka, Sokrates, Arito, George Orwell, Halil Cibran gibi yazarlardır.

Felsefe Sihirli Bir Ayna

Yazar kitabında felsefenin sihirli bir ayna olduğunu ve bir şeyin ne olup olmadığını en iyi gösteren yegane nesne olduğunu vurguluyor. Düşüncenin de en iyi şekilde işleyebilmesi için felsefeyi çözüm aracı olarak öne sürmektedir.

Yazara göre bazen birçok şeyden uzaklaşmak gerekir. Umudu öldürenlerden, mutluluk önüne engel olanlardan, nefret besleyenlerden uzak durmalıdır insan.

Çünkü neye yaklaşırsan onu biriktirirsin hayatında diye düşünür. Kitabı okuduğunuz da ölüm gerçekliğine de farklı bir açıdan yaklaşıyorsunuz.

Ölümün en kötü yanı insanın gerçekten kim olduğunu anlayamadan göçüp gitmesidir. Kitabı okuduğunuzda 15 maddelik yaşam kurallarını da öğrenme imkanı buluyorsunuz.

Büyük başarılar için risk alınması gerektiğini, gerçekleşmeyen bazı şeylerin aslında insan için şans olabileceğini, farkında olmayı, kalabalıklardan uzaklaşarak kendin olmayı başarabilmeyi ve her şeyden önemlisi insanın kendisini tanımasını detaylı bir şekilde dile getirmektedir.

İnsanın her şeyi öğrenebilmesi için gerekli olan tek şey öğrenme isteğidir. Öğrenmeyen ya da öğrenmeyi istemeyen insanlara bir şeyleri öğretemezsiniz.

Bu insanlar boştur ve tamamen yanlış olan yoldadır. Kitabı okuduğunuzda yaşantınıza dönüp yeniden bakacak ve geleceği belki de farklı bir şekilde yaşamak isteyeceksiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Gazap Üzümleri

Published

on

By

gazap-uzumlerı-kıtap

Kitap oldukça uzun olmasından dolayı biraz yavaş ilerlese de kesinlikle okumaya değer olduğunu düşünüyorum. Okunduğunda insanlara bir şeyler katan ve öğreten bir eserlerdendir. Hapisten çıkan Tom  tekrar başını belaya sokmamak için çaba gösteriyor. her türlü olaya gözlerini ve her söylenene kulağını kapatmış fakat bir kavgada hiç suçu yokken durduk yere kendine karışan çocuğu darp ederek öldürmüştür. İki yıldırlı hiç bir olaya karışmayan Tom iyi halden yararlanarak ceza almamıştır. Tek derdi ailesine kavuşmak ve onlarla hasret gidermekti. Evine yürüyerek gitmeyi planlayıp yola çıktıktan sonra bir kamyon rast gelir ve Tom kamyonla yoluna devam eder ama bir süre sonra şoförle anlaşamayıp kamyondan inip tekrar yürümeye başlar.  Evine geldiğinde ise ailesi yol hazırlığı içerisindedir. Bütün aile haber alamadıkları evlatlarını sapasağlam karşılarında gördükleri için çok mutludurlar. Tom’uda yanlarına alıp Kaliforniyaya gitmek üzere yola çıkmışlardır.

Gazap Üzümleri Kitap Açıklaması

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınladığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalisleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların  ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20 yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Continue Reading

Edebiyat

Kör Baykuş

Published

on

By

kor-baykus-kıtap

Kör Baykuş kitabını elinize ilk aldığınızdan itibaren yoğun ruh bunaltıları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İçerisinde ki can alıcı cümleler ile sizi kitaba bağlayabilmeyi yazarımız başarabilmiştir. Lambanın duvara yansıttığı gölgesine kendisini anlatma isteği karakterin bir acının pençesinde olduğunu vurgulayarak rahatlatmaya çalıştığını göstermektedir. Çok sevdiği ona türlü özellikler yüklediği insandan bahsetmeye başlarken sizi saran sıcak anlatımın duygusuna kapılmamak imkansızlaşarak onu görmeyişinin bile günlerini sayan bir insan olarak karşınıza çıkıyor. Çeşitli imgelere başvurarak ruh halini yansıtmaya çalışan karakterimizin bunalımlarının ardından uyuşturucu ve alkol ile bağlantısından bahsetmektedir.

Kör Baykuş Kitap Açıklaması

Modern İran edebiyatının kurucularından Sadık Hidayet’in 1936’da Bombay’da yayımladığı başyapıtı, kendi deyişiyle “özenle hesaplanmış, net, bilinçli etkilerle dolu” ve “her sayfası bir partisyon gibi düzenlenmiş” Kör Baykuş (Buf-i Kur), öteki yapıtları gibi, pek çokdile çevrildi, pek çok ülkede pek çok yazarı etkiledi. Kör Baykuş, 1977’de Behçet Necatigil’in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları’ndan çıkmıştı. Philippe Soupault ve Andre Breton gibi önemli edebiyatçıların övgüsünü kazanan bu kült romanı, yine Necatigil’in çevirisinden, Necatigil’in “önsöz” ü (“Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet”) ve Bozorg Alevi’nin “sonsöz”ü (“Sadık Hidayet’in Biyografyası”) ile sunuyoruz.

Continue Reading

Edebiyat

Rüzgarlar Hep Gençtir

Published

on

By

ruzgarlar-hep-genctır-kıtap

Kitabın ana fikri anılar olup, yazarın küçük yaşlardan itibaren yaşadığı olayları konu almaktadır. Kitapta yer alan bir anıda Zeki Müren’e de yer verilmiştir. Yazar küçük yaşlarda Zeki Müren’in konserlerine gider ve daha sonra hayatı bu yönde ilerlemeye başlar. Kitabın en çok dikkat çeken bölümü ise gelenekçi bir bakış açısından yenilikçi bakış açısına geçiştir. Babaannesinin yeri bu anılarda çok büyüktür. Özellikle babaannesinin bu yenilikçi tavra karşı bakış açısından sık sık bahseden yazar, bu yenilikçi akımın nasıl aile içerisine girdiğini anlatmaktadır. Kitapta o dönemde yaşanan olaylara insanların bakış açılarını açık ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Rüzgarlar Hep Gençtir Kitap Açıklaması

Evrensel bir ezgidir Zülfü Livaneli,

Ya da eşsiz bir film karesi,

Belki de sonu gelsin istemediğimiz bir romandır o.

Ama en çok da umuttur.

Hep genç kalan, gençlikle çoğalan, her dokunduğuna çiçek açtıran umutlu bir rüzgâr.

Abidin Dino’nun “Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta” dediği Zülfü Livaneli Sevdalım Hayat kitabında yer alan anılarını genç yürekler için bir kez daha kaleme aldı.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.