Connect with us

Edebiyat

Bazı Yollar Yalnız Yürünür Özgür Bacaksız

Published

on

Bazı Yollar Yalnız Yürünür Özgür Bacaksız

Kitap farklı özlü sözlerle başlıyor. Bazı Yollar Yalnız Yürünür kitabı kısa yazılar ve bu yazıların arasını dolduran resimlerle süslenmiş olan bir kitaptır.

Hayata dair değişik düşünceleri dile getiren yazar birçok konuda felsefeli vurgular da yapmaktan çekinmiyor. Özgür Bacaksız tarafından yazılan kitap hem akıcı hem de son derece sade bir anlatıma sahip.

Önemli Düşünürlerin Sözlerine Yer Veriliyor

Kitap hem yazarın düşüncelerini ifade etmesine aracı olurken hem de gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerin de söylemiş olduğu sözlere yer veriyor.

Felsefenin yoğun olarak işlendiği eserde deneme tarzındaki yazılar insanlara ve hayata dair birçok farklı söylemden oluşuyor.

Gerçeklik, sevgi, yalnızlık, vazgeçmek, bilgi ve daha birçok konuda yazılan yazılar düşünürlerden ve bilim insanlarından alınan kısa hikayeler ile de zenginleştirilmiştir.

Kitapta alıntı yapılan önemli insanlardan bazıları Kafka, Sokrates, Arito, George Orwell, Halil Cibran gibi yazarlardır.

Felsefe Sihirli Bir Ayna

Yazar kitabında felsefenin sihirli bir ayna olduğunu ve bir şeyin ne olup olmadığını en iyi gösteren yegane nesne olduğunu vurguluyor. Düşüncenin de en iyi şekilde işleyebilmesi için felsefeyi çözüm aracı olarak öne sürmektedir.

Yazara göre bazen birçok şeyden uzaklaşmak gerekir. Umudu öldürenlerden, mutluluk önüne engel olanlardan, nefret besleyenlerden uzak durmalıdır insan.

Çünkü neye yaklaşırsan onu biriktirirsin hayatında diye düşünür. Kitabı okuduğunuz da ölüm gerçekliğine de farklı bir açıdan yaklaşıyorsunuz.

Ölümün en kötü yanı insanın gerçekten kim olduğunu anlayamadan göçüp gitmesidir. Kitabı okuduğunuzda 15 maddelik yaşam kurallarını da öğrenme imkanı buluyorsunuz.

Büyük başarılar için risk alınması gerektiğini, gerçekleşmeyen bazı şeylerin aslında insan için şans olabileceğini, farkında olmayı, kalabalıklardan uzaklaşarak kendin olmayı başarabilmeyi ve her şeyden önemlisi insanın kendisini tanımasını detaylı bir şekilde dile getirmektedir.

İnsanın her şeyi öğrenebilmesi için gerekli olan tek şey öğrenme isteğidir. Öğrenmeyen ya da öğrenmeyi istemeyen insanlara bir şeyleri öğretemezsiniz.

Bu insanlar boştur ve tamamen yanlış olan yoldadır. Kitabı okuduğunuzda yaşantınıza dönüp yeniden bakacak ve geleceği belki de farklı bir şekilde yaşamak isteyeceksiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Kendine Hoş Geldin

Published

on

By

kendine hoş geldin kitap inceleme

Yazar Miraç Çağrı Aktaş Türkiye’deki genç okurların dikkatini çekmeyi başarmış bir isim. Kitaplarından alınan sözler ile sosyal medyada en çok takip edilen yazarlardan birisi. Bu kitabında da daha öncekilerde yer alan Miraç adlı karakteri başrollerde. Miraç zamanında çok kişinin canını yakmış ama aynı zamanda kendisi de çok sevmiş olan bir karakter. Bu kitabında biraz daha büyümüş olan Zümra artık evlidir. Üstelik bir de oğlu var.

Kendini Üzmek Konusu

Yazarın en önemli vurgularından birisi bu hayatta insanın en çok kendisini üzmesidir. Kendimizi üzmek konusunda çok başarılıyız ve bunu bizim kadar kimse yapamaz. Bir insanı sevmek ve kendinizi üzüp perişan etmek arasındaki bağlantı da yazarın kafasını meşgul eden konulardan arasındadır. Kimseyi üzmeden nasıl severiz? Aslında sevmek beraberinde üzülmeyi ve üzmeyi getirmek zorunda mıdır? Yazar bu soruları düşünürken Zümra üzerinden yeni bir hikâye kurmuş.

Kendinize Değer Vermek

kendine hoş geldin kitabı

Kendine Hoş Geldin kitabının asıl konularından birisi de kendinize değer vermektir. İnsan kötü anlarında tek başına ayakta kalmayı başarabilse de geriye dönüp baktığında niyeyse başarılarından çok başarısızlıkları gelir aklına. İşte yazar bu noktada insanın durup düşünüp kendi değerini fark etmesi gerektiğini hissettiriyor. Özellikle de yetişkinliğe yaklaşmış olan genç okurların kendini bulabildiği yazar bazı noktalarda onların kendini tanıması için fırsat sunuyor olabilir. Bazı cümlelerinde kendinizi bulabildiğinizi hissedeceğiniz bu roman da çok satanlar arasında yer alıyor.

Continue Reading

Edebiyat

Dönüşüm Franz Kafka

Published

on

By

dönüşüm kitabı kafka

Dönüşüm Kafka’nın en ilginç eserlerinden biri. Düşünsenize bir sabah hamam böceği olarak uyanıyorsunuz. Oldukça fantastik öyle değil mi? Yazarın dönüşüm kitabı anlatım sanatının en üst seviyelere çıktığı eserlerinden biridir. Kitap burjuva ailelerin iğrenç ötesi yaşantılarını detaylarına kadar işlemektedir. Toplumsal bir mesaj olarak da nitelendirilebilen eser birey tregedyasını detaylarına kadar işler. Dönüşüm ilk olarak 1975 senesinde yayımlanmıştır. Kafka’nın en uzun eseridir.

Dönüşüm Kitap Tanıtım Metni

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

“Paltom bile ağır gelirken, Nasıl taşırım Koskoca dünyayı Sırtımda?”

Continue Reading

Edebiyat

Günler Akıp Giderken İpek Ongun

Published

on

By

Günler Akıp Giderken İpek Ongun

Fazlası ile güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Anlatım dili diğer kitaplar gibi sıkılmadan okumanıza yardımcı olacak. Günler Akıp Giderken serisini bitirmeden kitabın sonunu getirmek istemeyeceksiniz.

Yazar İpek Ongun, bir genç kızın gizli defteri serisinde Serra’nın dolu dolu geçirdiği ayları konu almış ve tek bir olay üzerinde değil pek çok olaya yer vermiş.

Bu nedenle daha hızlı,bir tempo, daha fazla sayfa ve elbette çok eğlenceli bir kitap haline gelmiş. Okurken keyif alacağınız bu harika seriyi sevdiklerinize de hediye ederek onların da keyifli bir okuma serüvenine katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Günler Akıp Giderken Kitap Tanıtım Metni

Baharlar, kar taneleri ve güneş ışınları! O ışınlar çiçeklere ve kar tanelerine vuruyor, şimdi ışıltılar oluşturuyordu.

İşte böylesi bir doğa görüntüsü içinde dedemle konuştum, anlattım, tüm duygularımı paylaştım onunla. Unutulmaz bir zaman dilimiydi benim için.

işte böyle. Ve sonra… Arkadaşlar. Gırgır, şamata. Bu da hayatın başka bir yüzü. Sabah dedemle geçmişte ve bambaşka düşünceleri yaşamış,öğleden sonraysa arkadaşlarla gelecek üstüne, bizden sonraki kuşak üstüne, çocuklarımız üstüne eğlenceli konuşmalar yapmış, gülmüş, eğlenmiştik.

Ölüm ve doğum. Geçmiş ve gelecek. tıpkı kar taneleri ve baharlar gibi… Hayatımızı oluşturan değişik renkler. Bitmedi!

Bir de ofiste yaşananlar var. Dedim ya, süperstar gibiyim, diye. Dün sabah ofise geldiğimde ne göreyim! Masam çiçekler içinde.

Ve bir not, “Tanrının verdiği en güzel hediye. Tadını çıkar.” Ve altında tüm çalışanların imzaları. Kutlamalar, iyi dilekler.

Çok, çok hoştu. İşte sayende yaşananlar, sevgili bebiş. İstersen artık bize “iyi geceler yedi cüceler” diyelim ve uyuyalım. Ne dersin?…

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.