Connect with us

Bilim Teknik

Ben Robot Kitap İncelemesi

Published

on

Ben Robot Kitap

Robotlar dünyasına ait belirleyici hususlar oluşturan Isaac Asimov, bu eserinde robotlara geniş bir açıdan bakar. Susan Calvin ve genç bir bilim muhabiri, robotlar hakkında bir röportaj yapmaktadır. Robbie, bir anne ve babanın kızlarına verdiği hediyedir.

Bu robot konuşma dışında bütün insani becerilere sahiptir. Robot SPD-13 ise Merkür yüzeyinde yapılan bir çalışma için madene gönderilir ve uzun süre geri dönmez. Cutie isimli robot ise varoluş sebebini sorgulayan ilk robottur.

Bu ana kadar robotlarla ilgili herhangi bir sorun çıkmamıştır. Dave isimli bir robot ise kazı çalışanlarına robot ekibi ile gönderilir. Ancak robot cıva getirmeden döner ve bir şeyler saklıyor olabileceğinden şüphelenilir.

Gelişmiş Robot Dünyası

Robotlar gittikçe gelişmektedir ve Tony isimli robot insanlara oldukça benzer ve çok da yakışıklıdır. Bununla birlikte zihin okuyabilen bir robot oldukça dikkat çeker ve bir tehlike kaynağı olur. Bir başka robot ise 63 kişilik ekibin parçasıdır ve alarm verdiği için çalışma durdurulur. Bütün robotlar aynı olduğu için hangisinin alarm verdiğini bulmak zordur.

Robot Tehlikesi

Robotlar, geliştikçe tehlikeli olma ihtimalleri artar ve bu tehlikenin giderilmesi için de birtakım önlemlere ihtiyaç duyulabilir. En büyük tehlike ise robotların gittikçe insana benzeyebilmesi ve gelişmiş fonksiyonlara sahip olmasıdır. Ben Robot, farklı robotların hikayelerini anlatmakta ve robot dünyasına giriş yapmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Teknik

Ağaçların Gizli Yaşamı Peter Wohlleben

Published

on

By

Ağaçların Gizli Yaşamı Peter Wohlleben

Ağaçlar nasıl yaşar? Acı hissediyorlar mı ya da çevreleriyle ilgili farkındalıkları var mı? Araştırmalar, ağaçların bizim bildiğimizden çok daha fazlasını yapabileceklerini gösteriyor.

Yazar çıplak gözle gizlenmiş olanı aydınlatmaya çalışır. Bu ekosistemi oluşturan farklı organizmaların karmaşık etkileşimİ ağaçlar, kuşlar, memeliler, mantarlar, böcekler, bakteriler vb. Wohlleben, okuyucularının sadece ağaçların yaşamları hakkında düşünmesini değil, aynı zamanda kendimizinkine benzer şekilde anlamasını da istiyor.

Yalnız Ağaçlar

İnsan aileler gibi, ağaç aileler de çocuklarıyla birlikte yaşar, onlarla iletişim kurar, hasta veya mücadele edenlerle besinlerini paylaşır ve tüm grup için aşırı sıcak ve soğuğun etkisini azaltan bir ekosistem oluşturur.

Bu gibi etkileşimlerin bir sonucu olarak, bir aile veya topluluktaki ağaçlar korunur. Ağaçlar kendi koruyucu ortamlarını oluştururlar. Bir fırtına durumunda, gövdelerinin çeşitliliği direncini artıracaktır.

Ağaçların hepsi aynı şekilde sallanmıyor; birbirlerine vururlar ve böylece birbirlerine bir tampon sağlarlar, böylece sökülme riskini azaltırlar.

Ağaçların gizli yaşamı Buna karşılık, sokak çocukları gibi yalnız ağaçlar zor zamanlar geçirir ve çoğu durumda gruptakilerden çok daha erken ölür.

Mutlu Orman

Çığır açan yeni keşiflere dayanarak, Peter Wohlleben bilimi ağaçların sırrı ve daha önce bilinmeyen yaşamlarının ve iletişim yeteneklerinin arkasındaki bilime sunar; Bu keşiflerin etrafındaki ormandaki kendi uygulamalarını nasıl bilgilendirdiğini anlatıyor.

Söylediği gibi, mutlu bir orman sağlıklı bir ormandır ve çevre dostu uygulamaların yalnızca ekonomik açıdan sürdürülebilir değil aynı zamanda gezegenimizin sağlığına ve Dünyada yaşayan herkesin zihinsel ve fiziksel sağlığına da fayda sağladığına inanmaktadır

Continue Reading

Bilim Teknik

Zamanın Kısa Tarihi: Stephen Hawking

Published

on

By

Zamanın Kısa Tarihi Stephen Hawking

Fizik bilimine ve dolayısıyla insanlığa adanmış bir ömür, fikir ve teorileri bugün bilim adamlarının rotasını sağlamış, bilimsel veriler denildiğinde Stephen Hawking akla gelmektedir. Bilim dünyasına kazandırdığı birçokyapıtından biri olan eser,okuyucuyu kategorize etmeden roman tadında okunan bir kitaptır. 1988 yılında basılmış ve 9 milyon üzerinde baskıya sahiptir.

Zamanın Kısa Tarihi Konusu

Fizik yaşamın bir parçasıdır. Onu anlamadan evren anlaşılamaz.  Gece, yıldızlar, kozmosun, evrene ait sırları vardır. İnsanlar yeni sırlar keşfetmeli ve bunun için çaba sarf etmelidir. Her şeyin bir yasası vardır ve evreninde mutlak bir yasası vardır. Zaman nedir? Zaman ilerlemekte midir? Zaman hangi hızla ilerlemektedir.

Fizik, denklemler, formüller ve teorilerden oluşmuş oldukça karmaşık bir bilimdir. Evreni, kozmosu merak etmek ve anlamak için fizikçi olmaya gerek yoktur. Fizik kurallarını ve yasaları sevmek için önce merak etmek ve soru sormak sorgulamak gerekmektedir. Bir tahminde bulunmadan önce, teori ortaya atmak gerekir. Teoriler çürütülmediği sürece bilgi verirler. İnsan yaşamında zamanın göreceli olması, yaşamı etkileyen bir durumdur.

Nereden Geldik?

Bilimsel verileri, evrene dair soruları ve soruların yanıtları eğlenceli bir dille anlatılmıştır. Evrenin oluşumundan günümüze kadar değişmediğini ve yine aynı şekilde sona ereceğini düşünen insanlar, sorgulamayan ve araştırmayan insanlardır. Olduğu gibi inanmak, neden ve sonuç ilişkisi kurulmadan evrenin anlaşılması mümkün değildir.

Evrenin bugün olduğu gibi kalacağı düşüncesi kolaycılıktan başka bir şey değildir. Evrenle zaman ilişkisi kurmak, zamanın evren var olduğundan bugüne kadar  var olduğunu, evrenden önce zaman diye bir kavramın olmadığı anlatılmaktadır. Bütün araştırmalara rağmen, genel görelilik kuramı ve kuantum hakkında bugün bile aralarında tutarsızlıklar olduğu bu konuda çalışmaların devam ettiğidir.

Kütle ve kütlenin çekim gücü hakkında halen çözülemeyen ve birçok ispatlanamayan veriler bulunmaktadır. Dünyanın hareketlerinin izlenmesi, ışık hızının dünyanın hareketleriyle olan bağlantısı gibi konular kitabın omurga konularını oluşturmaktadır.

Zamanın Kısa Tarihi, Stefan Hawking’in en son çıkardığı bilimsel eseridir. Fiziksel özel durumuna rağmen, bilimsel araştırmalarını bıkmadan usanmadan, insanlara fiziği ve evrenin oluşumunu sevdirme çabası kitaptaki esprili dilinden de fazlasıyla anlaşılmaktadır. Fiziği sevdiren ve keyifle okunan bir kitap.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.