Connect with us

Felsefe

Cahil Hoca Jacques Ranciere

Published

on

Cahil Hoca Jacques Ranciere

Eğitimciler için fazlası ile değerli bir kitap olma özelliği taşıyan eserlerden biri de Jacques Ranciere‘nin Cahil Hoca isimli eseri olmuştur. Eseri değerli kılan ise yazarın eğitim öğretimde paradigma değişikliğine dikkat çekmesidir.

Kitapta Josep Jacotot adındaki bir öğretmen tesadüfen bulduğu bir yöntem sayesinde eğitim öğretime farklı bir pencereden bakma imkanına sahip olmuştur. Kitap Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da tavsiye edildiğinde tüm eğitim çalışanlarının okumalarında fayda var.

Kitabın Konusu

Kitapta geleneksel yaklaşımların bir kenara bırakılıp farklı yöntemlerin denemesi mesajı verilmiştir. Fransızca öğretmenliği yapmakta olan Josep Jacotot, gençlere des vermek ister ama, Hollanda dilini bilmediğinden öğrenciler de Fransızca bilmediği için işi biraz zordur.

Her şeye rağmen hoca öğrencileri geri çevirmek istemez ve bir şekilde onlarla anlaşacağını düşünerek ders vermeyi kabul eder. Ders materyali olarak da her iki dilde basılmış olan Telemak isimli eserden istifade eder.

Hoca öğrencilere kitaptan anladıklarını Fransızca olarak yazmalarını söyler ve fazla bir şey yazamayacaklarını düşünür ama gördükleri karşısında şok olmuştur. Çünkü öğrencilerin cümleleri acemi insanların cümlelerinden çok farklıdır.

Adeta Fransızca bilen insanlar gibi yerli yerinde cümleler kurmuşlardır. Bu durum ise hocanın bakış açısında ciddi bir kırılmaya sebep olmuştur. Yaklaşık 30 yıl boyunca klasik metotlar ile ders veren hoca bu olay sayesinde mazeretlere sığınmak yerine harekete geçmenin çok daha faydalı olduğunu düşünmeye başlar.

Kısacası, Cahil Hoca kitabında eğitimciler için sayısız fikirler bulunmaktadır. Tüm eğitimcilerin okuması gereken bir kitap olduğundan herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Felsefe

İnsanın Anlam Arayışı Viktor Frankl

Published

on

By

İnsanın Anlam Arayışı Viktor Frankl

Edebiyat dünyasındaki ilk kitabı ile adından bahsettiren Viktor Frankl psikoloji alanındaki en iyi yazarlar arasına girmeyi başarıyor. Yazar bu kitabında kendisinin kurucusu olduğu logoterapi yönteminin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı döneminde kurulmuş olan bir toplama kampında yaşadığı deneyimleri ile birlikte yazıya dökmüştür.

İnsanın Anlam Arayışı eserini okuyan insanlar yazarın anlattığı toplama kampının aslında dünyayı etkisi altına almış olan büyük bir hapishane olduğunu kavrayacaklar. Burada anlatılan toplama kampı aslında bir metafordan ibarettir. Önemli psikoloji bilimi insanlarından alışık olduğunuz düşüncelerin ışığı altında, varoluşa dair çok fazla anlamı keşfetmenize yardımcı olan bir eser.

En Etkileyici Psikoloji Kitaplarından Biri

Kitap her şeyden önemlisi insanı gerçekten neyin insan yaptığı sorusuna detaylı bir yanıt bulmanıza da yardımcı oluyor. İnsanın hayatında ciddi anlamda ihtiyaç duyduğu şey aslında yaşama dair takındıkları tutumun değişmesiydi.

Yazar burada aslında insanların hayattan ne beklediğini değil hayatın insanlardan ne beklediği üzerinde duruyor. İnsanlar hayatın kendilerinden ne beklediğini öğrendiği gibi aynı zamanda diğer umutsuz insanlara da bunları öğretmenin gerekliliğini vurguluyor.

Yaşamın anlamının ne olduğunu irdelemekten vazgeçmeyi ve aslında yaşam tarafından sorgulanan bireyler olarak farkındalığı yaşamanın önemli olduğunu ortaya koyuyor. Sorulan sorulara verilecek cevapların da konuşmak ya da meditasyon değil doğru zamanda doğru davranmak olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Yaşam Biçiminizi Değiştirecek Eser

Kitabın ilk sayfalarında yazar bir toplama kampına gidiyor ve burada bulunduğu zaman boyunca yaşadıklarını, insanların davranış şekillerini, özgür olduklarında da hayatın ne gibi sorunları ile karşılaştıklarını anlatıyor. Tüm olaylar bir psikiyatr gözünden ele alınıyor.

Her olay psikolojik tahliller ışında veriliyor. Kitapta yazar bir anısını anlatırken aynı zamanda logoterapiyi nasıl keşfettiğini ve bu prensibin temel esaslarını da okuyucuya aktarıyor. Kitabın yazarı anılarını anlatırken çok büyük acılar çektiğinden bahsediyor.

Ancak çekilen bu acıların diğer insanların hayatlarını büyük ölçüde değiştirecek bir terapiyi geliştirmesine de yardımcı oluyor. Bu da yazarın yaşadığı tüm acıları daha anlamlı bir hale getiriyor. Kitap sayesinde acılara dahi farklı anlam yüklemeye başlıyorsunuz.

Continue Reading

Felsefe

Sokrates’in Savunması Platon (Eflatun)

Published

on

By

Sokrates'in Savunması Platon (Eflatun)

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak, Platon’un ya da diğer ismi ile Eflatun’un kaleme aldığı şekli ile dört bölümden oluşmaktadır. Kitapta ilk olarak Sokrates’in mahkeme binasının dışında kendi davası için beklerken Euthyphro isimli din bilgini ile yapmış olduğu karşılıklı diyalogları içeren “Eutyphro” isimli kısım yer almaktadır.

İkinci bölümde ise mahkeme süreci yer almaktadır. mahkemede Sokrates’in Savunması ve ondan davacı olanalrın diyalogları yer almaktadır.

Üçüncü bölümde Sokrates’in Krito ile diyaloglarını içeren “krito” bölümü yer almaktadır. Son bölüm ise “Phaedo” Sokrates’in ölümü esnasında yanında olan Phaedo tarafından Ekhekrates isimli bir kişiye ölüm gününde gerçekleşen diyalogları aktarması yer almaktadır.

Romanın Konusu

Sokrates’in bir grup Atinalı tarafından şehrin tanrılarına inanmayışı ve gençlerin ahlakını bozması gerekçesi ile suçlanması konusu anlatılmaktadır.

Eser Sokrates’in Atina demokrasisi tarafından yargılanışını ve cezalandırılmasını konu alan diyaloglar şeklindedir. Kitap, Euthyphron ve Kriton ile birlikte bir üçleme oluşturmaktadır.

Euthyphron mahkemenin hemen öncesini, Savunma mahkeme sürecini, Kriton ise mahkeme sonrasını anlatmaktadır. Eser MEB Yüz Temel Eser listesi içinde okurlara ve okullara tavsiye edilen eserler arasında yer almaktadır.

Sokrates’in Savunması Kitap Tanıtımı

Platon (MÖ yaklaşık 428-MÖ yaklaşık 348): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia’nın kurucusu ve hocası Sokrates’i konuşturduğu diyaloglarla felsefeyi yazıya en iyi aktarmış ustalardan biridir.

Bu kitapta birbirini tamamlayan dört diyalog yer almaktadır. İlk diyalog olan Euthyphron’da yargılanışının öncesi anlatılır ve dinsizlikle suçlanan Sokrates’in inançları hakkında bilgi verilir.

Sokrates’in Savunmasında ise yargı süreci anlatılmaktadır. Kriton’da hüküm sonrası anlatılır, bir yurttaşın saygı duyması gereken ilkeler tartışılır.

Platon’un en şiirsel eserlerinden biri olan Phaidon’daysa Sokrates’in son günü anlatılırken ruh hakkındaki düşünceleri yansıtılmaktadır.

Continue Reading

Felsefe

Çürümenin Kitabı Emil Michel Cioran

Published

on

By

Çürümenin Kitabı Emil Michel Cioran

Kitapları ile intihar eden 20. yüzyılın en büyük filozoflarından, Romen deneme yazarı ve ahlakçısı Emil Michel Cioran 8 Nisan 1911 yılında dünyaya gelmiştir. Yazar on yedi yaşında Bükreş Felsefe ve Edebiyat Fakültesine girmiştir.

Yazarın en çok ses getiren eseri Çürümenin Kitabı içinde bahsedilen olumsuz ifadelerin yaşamı olumsuzlaştırdığı düşünülmez. Belirsizliğin onu cazip kıldığına inanır, yalnız her nedense onun dönüştürülebileceğini varsayan bir imanı canavarca bulmaktadır.

Kitapta itaat edilen tek kavram şüphedir. Eylemden, dilden ve her şeyden şüphe duyulur. Kitap için başına gelecek en kötü şey ise asrın en çok ses getiren ve önemsenen “Varoluşçuluk” kavramı olmuştur.

Kitapta bahsedilen olumsuzluk dünyanın zorluğu ya da yaşamın kötülüğü gibi basit bir melankoliden ziyade insanların bakmış oldukları hoşgörüden kaynaklı olmasıdır.

Kitabı okuduğunuzda hissettiğiniz karamsarlık kesinlikle bir bunaltıya dönüşmeyecektir. Eminim okuyan herkes son sayfaya ulaşacaktır.

Kiminiz bir hafta kiminiz bir ay ama sonunda mutlaka sonuna gelmeyi başaracaksınız. Okumak için seçilen kitaplardan ziyade okuru seçen bir kitaptır Çürümenin Kitabı.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.