Connect with us

Edebiyat

Çavdar Tarlasında Çocuklar Jerome David Salinger

Published

on

Çavdar Tarlasında Çocuklar Jerome David Salinger

Uzun öykü biçiminde yazılan kitap 2. Dünya Savaşı yıllarında yazılmış, yazarın ilk kitabıdır. Okulundan atılmış, derslerinde başarısız bir çocuğun 3 gün boyunca kaçış serüveninin anlatıldığı Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabında ailesiyle sorun ve ergenlik bunalımı yaşayan bir çocuğun hikayesidir.

Kaçışın Hikayesi

Kahramanımız Holden Noel haftasında okuldan atılır. Haylaz ve yaramaz bir çocuk olmamasına rağmen çok tembel ve derslerinde başarısız bir çocuktur.

Okuldan atılması bir yana bunu ailesine nasıl anlatacağı korkusuyla eve gitmekten vazgeçer. Eskiden tanıdığı bir tarih öğretmeni olan Mr.Spencer’in yanına gitmeye karar verir.

Ama kendini hiçbir yerde rahat hissetmez. Sürekli huzursuzluk içindedir. Aslında kaçmaya karar vermiştir ama bunu sağlam bir temele dayandırmak ister.

Tekrar kaldığı okulun yurduna gider. Okulda kimi gördüyse hepsiyle tartışır, küfreder ve kavga çıkarır ve okuldan çıkar. İçki alır, içer ve sarhoş bir şekilde New York sokaklarında bağıra bağıra dolaşmaya başlar.

Gece kalmak için bir oda bulur ve kendisine gecelik kadın bulması için bir de kadın satıcısı bulur. O geceyi sakin ve sorunsuz geçirir. Ancak eski sevgilisini arayıp ta terk edilince yine başlar etrafa küfürle savurmaya.

Parası biten Holden eve kız kardeşinin yanına gider ailesini evde bulamaz ve kız kardeşinden aldığı paralarla tekrar sokaklara döner.

Holden ne yapacağını düşünürken, okulundan bir hoca olan Mr. Antolini’yi ziyarete gider. Mr. Antolini Holden’a çok sıcak ve sevecen davranır.

Ona birçok nasihatlerde bulunur. Holden biraz rahatlamış birazda yorgunluğun etkisiyle orada uykuya dalar.

Her şeyin Başı Sevgi

Holden uyandığında gördükleri karşısında çok şaşırır. Öğretmeninin yüzünü okşadığını görür. Öğretmeninin kesinlikle bir eş cinsel olduğunu düşünerek oradan da hızla kaçar ve uzaklaşır.

Bir tren istasyonuna sığınır. Geceyi tren istasyonunda geçirir ve uyanır uyanmaz kız kardeşinden aldığı parayı geri vermesi gerektiğini düşünür.

Onu geri verdikten sonra kendi başına yeni bir hayat kurmaya karar verir. Ancak evinde kız kardeşi de mutlu değildir o da onun gibi kaçmaya karar vermiştir.

Okula dönen Holden kız kardeşine onu beklediğini bildiren bir not gönderir. Kız kardeşi buluşma yerine geldiğinde ona kaçmak istediğini söyler ancak Holden bunu kabul etmez ve ikisi birlikte kaçma macerasına son verirler.

Jerome David Salinger bu eserinde ergen yaşta çocukları bulunan ailelere çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda mesajlar vermektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Köpek Kalbi

Published

on

By

köpek kalbi özet

Köpek Kalbi küçük bir kitap olmasına rağmen insan ruhuna dair en derin kitaplardan birisi olarak kabul edilir. Kitap zamanında sosyalist Sovyetler Birliği tarafından yasaklanır, çünkü kitap sosyalizme uygun bir şekilde yeni bir insan yaratma çabasını eleştiren bir eser olarak görülür. Bu anlamda Sovyetler Birliği ideolojisini eleştiren kitap, bir bilim insanının yolda bulduğu bir köpeğe bir takım işlemler yaparak köpeği insanlaştırması ile başlar. Köpek böylece kendine ait olmayan bir şeyi benimsemeye çalışır.

Sosyalizm İnsan Doğasına Aykırı mıdır?

Aslında yeni ortaya çıkan canlı hem bir insan hem de bir köpektir. Hipofiz bezi ve sinir sistemi insan olan bu canlı, bir türlü Sovyetler Birliği’nde yaşayan diğer işçiler gibi yaşayamaz. Köpek ilk başta yara bere içinde sokakta bulunur. Bu haliyle de Ekim Devrimi öncesi Rus insanını temsil eder. Profesör onu bir parça etle kandırır. Bu durum da zorda olsa da hayata tutunmaya çalışan Rus devrimi öncesi insanının haline benzetilir. Profesörün yaptığı deneyler yeni sosyalist devrimin yeni bir insan yaratma çabasına benzetilir. Yazar kısaca sosyalizmin insan doğasına aykırı olduğunu benimsetmeye çalışır. Ama aynı zamanda liberalizm yanlısı bir çaba olarak da görülebilir. Çünkü insanın doğasına inerken yazarın asıl anlatmak istediği insanın istenilen herhangi belirli bir biçimi ve planı kabul etmeyeceği konusundadır. Kitap bu tarz konuları sevenler için ilgi çekici bir eserdir.

Continue Reading

Edebiyat

Kendine Hoş Geldin

Published

on

By

kendine hoş geldin kitap inceleme

Yazar Miraç Çağrı Aktaş Türkiye’deki genç okurların dikkatini çekmeyi başarmış bir isim. Kitaplarından alınan sözler ile sosyal medyada en çok takip edilen yazarlardan birisi. Bu kitabında da daha öncekilerde yer alan Miraç adlı karakteri başrollerde. Miraç zamanında çok kişinin canını yakmış ama aynı zamanda kendisi de çok sevmiş olan bir karakter. Bu kitabında biraz daha büyümüş olan Zümra artık evlidir. Üstelik bir de oğlu var.

Kendini Üzmek Konusu

Yazarın en önemli vurgularından birisi bu hayatta insanın en çok kendisini üzmesidir. Kendimizi üzmek konusunda çok başarılıyız ve bunu bizim kadar kimse yapamaz. Bir insanı sevmek ve kendinizi üzüp perişan etmek arasındaki bağlantı da yazarın kafasını meşgul eden konulardan arasındadır. Kimseyi üzmeden nasıl severiz? Aslında sevmek beraberinde üzülmeyi ve üzmeyi getirmek zorunda mıdır? Yazar bu soruları düşünürken Zümra üzerinden yeni bir hikâye kurmuş.

Kendinize Değer Vermek

kendine hoş geldin kitabı

Kendine Hoş Geldin kitabının asıl konularından birisi de kendinize değer vermektir. İnsan kötü anlarında tek başına ayakta kalmayı başarabilse de geriye dönüp baktığında niyeyse başarılarından çok başarısızlıkları gelir aklına. İşte yazar bu noktada insanın durup düşünüp kendi değerini fark etmesi gerektiğini hissettiriyor. Özellikle de yetişkinliğe yaklaşmış olan genç okurların kendini bulabildiği yazar bazı noktalarda onların kendini tanıması için fırsat sunuyor olabilir. Bazı cümlelerinde kendinizi bulabildiğinizi hissedeceğiniz bu roman da çok satanlar arasında yer alıyor.

Continue Reading

Edebiyat

Dönüşüm Franz Kafka

Published

on

By

dönüşüm kitabı kafka

Dönüşüm Kafka’nın en ilginç eserlerinden biri. Düşünsenize bir sabah hamam böceği olarak uyanıyorsunuz. Oldukça fantastik öyle değil mi? Yazarın dönüşüm kitabı anlatım sanatının en üst seviyelere çıktığı eserlerinden biridir. Kitap burjuva ailelerin iğrenç ötesi yaşantılarını detaylarına kadar işlemektedir. Toplumsal bir mesaj olarak da nitelendirilebilen eser birey tregedyasını detaylarına kadar işler. Dönüşüm ilk olarak 1975 senesinde yayımlanmıştır. Kafka’nın en uzun eseridir.

Dönüşüm Kitap Tanıtım Metni

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

“Paltom bile ağır gelirken, Nasıl taşırım Koskoca dünyayı Sırtımda?”

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.