Connect with us

Bilim Kurgu

Harry Potter ve Lanetli Çocuk 8

Published

on

Harry Potter ve Lanetli Çocuk 8

Harry Potter ve Lanetli Çocuk, kitabının öncelikle bir tiyatro oyunu olduğunu aklımızın bir köşesinde tutmalıyız. Yani okuyacağınız kitap bir roman değil,bir oyun metnidir.

Tüm hikaye iyi bir hayran öyküsüdür. Yani bu kitap J.K. Rowling’in yazdığı bir kitap değil ama J.K. Rowling olmadan yazılmış bir kitap da değildir.

Kitabın incelemesine geçecek olursak, açıkçası bu incelemede daha çok bizimde bildiğimiz karakterler ön planda olacaktır.

Kitap bizleri tam olarak bıraktığı yerden yanı Peron 9 3/4’ten başlatıyor ve ilk karakterimiz Albus’u yavaş yavaş tanımaya başlıyoruz. Albus, Harry’nin oğlu ve Scorpius, Draco Malfoy’un oğlu, aynı kompartımana denk gelerek arkadaşlıklarına başlamaktadırlar.

Kitap İncelemesi

Kitaba genel olarak baktığımızda çocukların sihir bakanı olan ve ne kadar akıllı bir kadın olduğunu bildiğimiz Hermonie’nin bakanlıktaki odasından bir Zaman Döndürücü çalışmaları her ne kadar biraz mantığımızla uyuşmasa da hikayenin gidişatı için görmezden gelinebilir.

Daha sonra çocukların bu maceraya düşmesinden haberi olan yetişkinler de olaya müdahale etmeye çalışır yalnız hep bir adım geriden gelirler.

Aslına bakarsanız zaman yolculuğu yaptıklarından çocuklara yetişemiyor olmaları da çok doğal. heniz çok küçük olan bu çocukların bizim yeteneklerini bildiğimiz üçlünün ve bir de Draco’nun önünde olmaları biraz ilginç olmuş.

Hikayede çocukların zamanda yaptıkları değişimler istedikleri gibi sonuçlanmamış ve bir sürü farklı sonuçlar ve gerçeklik ortaya çıkmıştır.

Burada gerçekleşenlerden açıkça görüyoruz ki bizlere bildiğimiz karakterlerin farklı sonuçlarda nasıl gelişecekleri gösterilmiş.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Kurgu

Harry Potter ve Sırlar Odası

Published

on

By

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter ve sırlar odası Harry’nin okuldaki ikinci senesini anlatmakta olan bir kitaptır. Harry Potter ve sırlar odası kitabında yazar J. K. Rowling her öğrencinin hayatında yaşanan sorunlarını, kıskançlıkları, rekabet durumlarını, ürkütücü, komik olan olayları anlatmaktadır.

Harry ve Ev Cini Dobby

Harry Potter için yaz tatili oldukça çekilmez geçmiştir. Teyzesi, teyzesinin eşi ve kuzeni Harry’e zor zamanlar yaşatmışlardır. Bu nedenle Harry okulun açılması için can atmaktadır. En kısa zamanda okulu Hogwarts’a dönmek istemektedir.

Okula dönme zamanı geldiğinde Harry eşyalarını toplamaya başlamaktadır. Harry’nin eşyalarını topladığı sırada Dobby isminde bir ev cini ortaya çıkar. Harry’e Hogwarts’a dönmesi durumunda ortaya bir felaketin çıkacağını söyler. Aynı zamanda kendisinin büyük bir tehlikede olduğunu da belirtir.

Eğer Sırlar odası açılırsa ortaya karanlık bir güç çıkacaktır. Bu karanlık güç Hogwarts da bulunanları taşa çevirecektir. Dobby Harry Potter ve arkadaşlarının okul trenine binmesini engelleyerek onları tehlikeden korumaya çalışmıştır.

Sırlar Odası

Zor bir sene geçirmiş olan Harry Hogwarts okulunda ikinci senesine başlamaktadır. Harry yeni senesine oldukça sevinçli olarak başlamıştır. Ancak okulda sırayla öğrenciler taşlaşmaktadır. Okulda yaşanan bu taşlanma olayının günah keçisi olarak Harry tutulmaktadır.

Yaz tatilinde ev cini olan Dobby’nin söylemiş olduğu ve yaptığı trene binmeyi engelleme şeklindeki olaylar Harry’yi oldukça etkilemiştir.  Harry takımın vazgeçilmez bir arayıcısı haline gelmiştir.

Ancak yaşanan olaylar en yakın arkadaşının taşlaşması ve Ron’un kız kardeşinin kaçırılmış olması Harry’yi tuvalet hayaleti olan Mızmız Myrtle ile bir araya getirmiştir.

Günlüğün sahibi ile beraber esrarengiz konuşmalar yapan Harry bir gün kendisini Hagrid ’in önceki zamanlarda açmış olduğu düşünülen Sırlar Odasında bulmaktadır. Harry Potter ve Sırlar Odası bir araya gelmiş olur.

Ancak Harry hayatını tehlikeye atar ve odanın tam elli yıllık gizemini çözmek için çabalamaya başlar. Bu andan itibaren de başına gelmeye felaket kalmamaktadır.

Bu sıralarda yaşanan olayları Harry ve arkadaşlarını oldukça zorlamıştır. Düello sonucunda Harry Anka kuşunun yardımı ile birlikte sırlar odasından Ginny ile birlikte çıkmaktadır. Harry arkadaşlarını da alarak okula geri döner.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin iptal edilmesi sonucunda dönem Gryffindor binasının almış olduğu galibiyet sonucunda biter. Olayların sona ermesinin ardından eve dönen Harry ev cini Dobby’i kölelikten kurtarır.

Continue Reading

Bilim Kurgu

Doktor Moreau’nun Adası: H. G. Wells

Published

on

By

doktor-moreau

Doktor Moreau’nun Adası kitabında yazarı diğer kitaplarında olduğu gibi yine hayal gücü ile harika bir eser çıkarmış. Bir gemi kazasından sonra adaya düşen gencin yaptığı deneylerden dolayı toplumdan dışlanmış bir doktorun adasına düşmesi ile olaylar başlıyor. Oldukça heyecanlı ve gözünüzü bile kırpmadan okuyacağınız bir kitap.

Yazar: H. G. Wells

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Wells’in öncü niteliğindeki bilimkurgu klasiği Doktor Moreau’nun Adası yayımlandığı günden beri “sarsıcı” etkisinden hiçbir şey yitirmedi. Bilimsel yöntemlerinin doğuracağı sonuçlar konusunda hiçbir sorumluluk hissetmeyen çılgın bilim insanının hikâyesi, unutulmaz filmlere ilham vermiştir. Acı, zulüm, ahlaki sorumluluk, insanın doğaya müdahalesi gibi felsefi temalarıyla dikkat çeken yapıtında, Wells daha sonra genetik alanındaki çalışmaların gündeme getireceği etik meseleleri öngörmüştür.

Bir deniz kazasından kurtulan Edward Prendick, mahsur kaldığı adada garip yaratıklar ve karanlık sırlarla karşılaşır. Bu ada, insanı ve yazgısını kollayacak bir Tanrı’nın bulunmadığı, bütünüyle ahlaktan yoksun bir evrenin mikrokozmosudur adeta.

Doktor Moreau’nun Adası bilimin kontrolden çıktığı zaman barındırabileceği potansiyel tehlikelere karşı bir uyarı niteliği taşır.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.