Connect with us

Edebiyat

Murat Menteş’ten Antika Titanik

Published

on

Murat Menteşten Antika Titanik

Murat Menteş tarafından yazılan ve kısa süre önce okuyucuya sunulan Antika Titanik kitabında yaşanan maceralar üç farklı açıdan anlatılıyor.

Marco Montes, bir felsefe profesörü Refik Risk, Mısırlı anestezi teknisyeni Şifa şavk kitapta maceranın farklı boyutlarını yaşayan üç kahraman.

Kitapta olaylar 2019 yılında geçiyor ve son derece akıcı bir eser. Okuyucuyu sıkmadan yazılmış olan kitap felsefi bir polisiye roman olarak da nitelendirilebilir.

Olaylar İlk Sayfadan İtibaren Başlıyor

Edebi sanatlara ağırlık verilerek yazılan kitapta Murat Menteş en can alıcı sahneleri dahi şiirsel bir dil ile anlatmayı başarıyor. Kitabın kahramanlarından Marco Montes bir sabah uyanır ve hafızasını tamamen yitirdiğini görür. Ne olduğunu daha anlayamadan Titanik’te olduğunu görür.

Bu gemi Igor Jaguar isminde bir milyarder tarafından yaptırılan ve Titanik gemisinin aynısıdır. Bu sırada farklı bir karakter olan çılgın profesör Refik Risk ise bir sempozyum için gitmek zorunda kaldığı Kahire’de bir kadına aşık olur.

Bu kadın Şifa Şavk’tır ve o da kitabın önemli kahramanlarından bir diğeridir. Şifa Şavk, bir militan olduğundan profesörün aşkı onun da başının belaya girmesine neden olacaktır. Kahire’de masum bir aşk olarak başlasa da asker, polis kim varsa hepsi arkasına düşecektir.

Bu arada Şifa Şavk ise bir anestezi teknikeridir ve hayatta her şeye karşı inancını yitirmiş biridir. Normal bir yaşam kurmak istese de hiçbir zaman işleri yolunda gitmemiştir.

Bununla birlikte çok güzel bir kadındır ve etrafındakileri etkilemek konusunda fazla bir şey yapmasına gerek yoktur. Ancak çevresinde sürekli olarak bombaları patlaması ve bu kadının sevdiklerini birbir yitirmesi onun da silaha sarılmasına neden olacaktır.

Şaşırtan Ve Merak Uyandıran Bir Kitap

Antika Titanik kitabı bilgi yüklü bir kitap olmasına rağmen son derece rahat okunan bir yapısı var. Edebi sanatların kullanılmış olması kitabı okurken zorlanmanıza neden olmuyor.

Aynı zamanda arada komik ve insanın sıkılmayacağı düşüncelere yer verildiğinden sürekli olarak stabil bir roman okumak zorunda da kalmıyorsunuz.

Kitap modern bireylerin sorunlarını ve özel yaşantılarını yakından irdelediği için birçok insan kitapta kendinden bir şeyler bulabilecektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Gazap Üzümleri

Published

on

By

gazap-uzumlerı-kıtap

Kitap oldukça uzun olmasından dolayı biraz yavaş ilerlese de kesinlikle okumaya değer olduğunu düşünüyorum. Okunduğunda insanlara bir şeyler katan ve öğreten bir eserlerdendir. Hapisten çıkan Tom  tekrar başını belaya sokmamak için çaba gösteriyor. her türlü olaya gözlerini ve her söylenene kulağını kapatmış fakat bir kavgada hiç suçu yokken durduk yere kendine karışan çocuğu darp ederek öldürmüştür. İki yıldırlı hiç bir olaya karışmayan Tom iyi halden yararlanarak ceza almamıştır. Tek derdi ailesine kavuşmak ve onlarla hasret gidermekti. Evine yürüyerek gitmeyi planlayıp yola çıktıktan sonra bir kamyon rast gelir ve Tom kamyonla yoluna devam eder ama bir süre sonra şoförle anlaşamayıp kamyondan inip tekrar yürümeye başlar.  Evine geldiğinde ise ailesi yol hazırlığı içerisindedir. Bütün aile haber alamadıkları evlatlarını sapasağlam karşılarında gördükleri için çok mutludurlar. Tom’uda yanlarına alıp Kaliforniyaya gitmek üzere yola çıkmışlardır.

Gazap Üzümleri Kitap Açıklaması

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınladığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalisleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların  ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20 yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Continue Reading

Edebiyat

Kör Baykuş

Published

on

By

kor-baykus-kıtap

Kör Baykuş kitabını elinize ilk aldığınızdan itibaren yoğun ruh bunaltıları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İçerisinde ki can alıcı cümleler ile sizi kitaba bağlayabilmeyi yazarımız başarabilmiştir. Lambanın duvara yansıttığı gölgesine kendisini anlatma isteği karakterin bir acının pençesinde olduğunu vurgulayarak rahatlatmaya çalıştığını göstermektedir. Çok sevdiği ona türlü özellikler yüklediği insandan bahsetmeye başlarken sizi saran sıcak anlatımın duygusuna kapılmamak imkansızlaşarak onu görmeyişinin bile günlerini sayan bir insan olarak karşınıza çıkıyor. Çeşitli imgelere başvurarak ruh halini yansıtmaya çalışan karakterimizin bunalımlarının ardından uyuşturucu ve alkol ile bağlantısından bahsetmektedir.

Kör Baykuş Kitap Açıklaması

Modern İran edebiyatının kurucularından Sadık Hidayet’in 1936’da Bombay’da yayımladığı başyapıtı, kendi deyişiyle “özenle hesaplanmış, net, bilinçli etkilerle dolu” ve “her sayfası bir partisyon gibi düzenlenmiş” Kör Baykuş (Buf-i Kur), öteki yapıtları gibi, pek çokdile çevrildi, pek çok ülkede pek çok yazarı etkiledi. Kör Baykuş, 1977’de Behçet Necatigil’in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları’ndan çıkmıştı. Philippe Soupault ve Andre Breton gibi önemli edebiyatçıların övgüsünü kazanan bu kült romanı, yine Necatigil’in çevirisinden, Necatigil’in “önsöz” ü (“Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet”) ve Bozorg Alevi’nin “sonsöz”ü (“Sadık Hidayet’in Biyografyası”) ile sunuyoruz.

Continue Reading

Edebiyat

Rüzgarlar Hep Gençtir

Published

on

By

ruzgarlar-hep-genctır-kıtap

Kitabın ana fikri anılar olup, yazarın küçük yaşlardan itibaren yaşadığı olayları konu almaktadır. Kitapta yer alan bir anıda Zeki Müren’e de yer verilmiştir. Yazar küçük yaşlarda Zeki Müren’in konserlerine gider ve daha sonra hayatı bu yönde ilerlemeye başlar. Kitabın en çok dikkat çeken bölümü ise gelenekçi bir bakış açısından yenilikçi bakış açısına geçiştir. Babaannesinin yeri bu anılarda çok büyüktür. Özellikle babaannesinin bu yenilikçi tavra karşı bakış açısından sık sık bahseden yazar, bu yenilikçi akımın nasıl aile içerisine girdiğini anlatmaktadır. Kitapta o dönemde yaşanan olaylara insanların bakış açılarını açık ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Rüzgarlar Hep Gençtir Kitap Açıklaması

Evrensel bir ezgidir Zülfü Livaneli,

Ya da eşsiz bir film karesi,

Belki de sonu gelsin istemediğimiz bir romandır o.

Ama en çok da umuttur.

Hep genç kalan, gençlikle çoğalan, her dokunduğuna çiçek açtıran umutlu bir rüzgâr.

Abidin Dino’nun “Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta” dediği Zülfü Livaneli Sevdalım Hayat kitabında yer alan anılarını genç yürekler için bir kez daha kaleme aldı.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.