Connect with us

İnsan ve Toplum

Mutsuz Olmak: Wilhelm Schmid

Published

on

mutsuz-olmak-kitap-kisa-ozet

Wilhelm Schmid tarafından Mutsuzluk kavramına farklı bir bakış açısı kazandıran Mutsuz Olmak kitabı doğduğumuz andan itibaren bize dayatılan mutlu olma ve mutlu görünme zorunluluğunun yanlışını fark ettiren bir kitap. Okunmaya ve dikkate değer bir kitap bence.

Yazar: Wilhelm Schmid

Yayın Evi: İletişim Yayınevi

İnsanların, sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Gazeteler, kitaplar, ilan panoları, reklam spotları mutluluk üzerine söylenebilecek her şeyi tüketmiş halde… Mutlu olmak bir görev, ödev gibi algılanır oldu ve bu algı, tek başına, kişiler üstünde önemli bir stres kaynağı haline geldi. Adeta “mutluluk diktatörlüğü”nün tahakkümü altında yaşamaya başladık. Wilhelm Schmid mutluluğa gereğinden fazla anlam yüklendiğini söylüyor ve kitabında mutsuzluktan yana pozisyon alıyor.

Durup durup patlak veren mutluluk histerisinin sebepleri nelerdir? Hemen her gün farklı kanallarda rastladığımız mutluluk formülleri bizi gerçekte nasıl etkiliyor? Mutlu olmaya “çalışmak” acaba bireyleri ve toplumu daha mı mutsuz ediyor? Başarılı olmak, mutlu bir yaşamın olmazsa olmazı mıdır? Güzel ve anlamlı bir hayat sürmek ne demektir? Mutsuzluk, yaklaştığını fark ettiğimiz anda kaçmamız gereken modern bir veba mıdır? Mutsuzlukla baş etmek, hayatımızı ve kişiliğimizi nasıl zenginleştirir?

Kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen felsefeci ve “mutluluk araştırmacısı” Wilhelm Schmid, Mutsuz Olmak’ta okurları iniş ve çıkışlarıyla hayatı bir bütün olarak kabul etmeye yüreklendirirken, karşılığında doyurucu ve anlamlı bir yaşam vaat ediyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan ve Toplum

Tony Buzan, Barry Buzan Zihin Haritaları

Published

on

By

Tony Buzan, Barry Buzan Zihin Haritaları

Kuşe kağıda basılmış çok renkli sayfaları olan bir eser Zihin Haritaları, kitabının dili oldukça sade, eğitmenlerin, öğrencilerin, yaşamlarını her an planlı bir şekilde götürmek isteyen herkesin okuması ve uygulaması gereken bir kitap.

Tony Buzan, Barry Buzan, kitabı kaleme alırken ilk başlarda uyguladığımızda zorlanacağımızı ama sonuç olarak harika şeyler elde edeceğimizi düşünmüş olmalılar ki, en ufak bir sıkılma dahi yaşamayacaksınız.

Zihin Haritaları Kitap Tanıtım Metni

Hafızanızı, yaratıcılığınızı, konsantrasyonunuzu artırmak, konuşma yeteneğinizi, düşünme becerilerinizi geliştirmek ve kıvrak bir zekaya sahip olmak ister misiniz? Zihin Haritaları dünyada milyonlarca insanın yaşamını değiştiren, devrimsel nitelikteki not alma ve planlama sistemini sunuyor.

Zihin Haritaları yaşamınızı kolaylaştırır:

Her şeyi kolay hatırlamanızı,

Parlak fikirler üretmenizi,

Sunum ya da raporlarınızı rahatlıkla hazırlamanızı,

Tartışmalarda insanları ustaca ikna etmenizi,

Kişisel hedeflerinizi planlamanızı,

Hayatınızın kontrolünü ele almanızı sağlar.

Zihin Haritaları eğitim ve iş yaşamında fırtına etkisi yaratmış, dünya genelinde 250 milyondan fazla insanın kullandığı çığır açan not alma tekniği ile ‘beynin İsviçre çakısı’ olarak adlandırılmıştır.

Continue Reading

İnsan ve Toplum

Vazgeçebilmek Guy Finley

Published

on

By

Vazgeçebilmek Guy Finley

Kişisel gelişim kitaplarından hoşlanıyorsanız Vazgeçebilmek size iyi gelebilir. Yazar mutlu olmak için uğraşıp duran ancak hep başarısız olanlara bazı tavsiyelerde bulunmak istemiş.

Ona göre bizi mutsuz eden en büyük sebeplerden birisi bazı konularda ya da insanlarda takılıp kalmamız ve onlardan vazgeçmek istemeyişimizdir.

Ayrıca yazar gerektiğinde bazı şeylerden vazgeçip mutluluğumuzun yolunu bulabilmek için en önemli konulardan birisinin de kendimizi tanımak olduğunu belirtiyor.

Farkındalık ve Mutlu Olmak

Hayatımız genel olarak sürekli bir şeylerin peşinde geçmektedir. Bir türlü ede edemediğimiz bu şeylerden vazgeçmek için aynı zamanda kendimizi iyi tanımamız ve bazı konular hakkında farkındalığımızın olması gerekmektedir.

Guy Finley’e göre farkındalık ancak kendimiz üzerinde düşünmek, neleri sevip neleri istemediğimizi belirleyerek kazanılır.

Bunu kazandığımız durumda bir üst kişilik durumuna geçeriz. Her ne kadar bu duruma gelebilmek çok sıkıntılı ve rahatsız edici olsa da buradan sonra daha rahat edebiliriz.

Yazar kendisini tanıyan birisinin aynı zamanda kendi duygu ve düşüncelerine daha çok hakim olabileceğini belirtir. Bu durumda hayatımız ne kadar karışırsa karışsın biz olayları daha sakin ve kendimizden emin bir şekilde karşılayabiliriz. Başımıza gelecek olanlardan dolayı aşırı derecede bir korku içinde olmayız.

Kendiniz İçin Bir Adım Atın

Yazar bu kitapta hayatın size sunduklarıyla yetinip, şansınıza küsmenin bir anlamı olmadığını anlatıyor. Aslında bir yandan da gerçekliğin kendi içerisindeki akışı ile de barışmamızı da istiyor.

Guy Finley Vazgeçebilmek kitabında asıl olarak kendinizi tanımanızın ve kurtuluşu başkasından değil de kendinizden beklemenizin önemini vurguluyor. Başa birisini beklemek aynı zamanda korkuyu da getirir.

Çünkü bu insanın gelmeyebileceği korkusu ve gelse bile onu kaybetme korkusu da ortaya çıkacaktır. Ömrümüzü bekleyiş ve korku içinde geçirmek yerine farkındalığınızı arttırıp asıl olarak ne isteyip ne istemediğinizi belirlemelisiniz.

Vazgeçebilmenin en önemli formülü de budur. Bunu başarabildiğimiz ve bir üst duruma geçebildiğimiz takdirde mutluluğumuzun önündeki engelleri de daha rahat kaldırabiliriz.

Yazar bu kitabında kendimizi ya da kendi güzümüzü ortaya koymak için hem korkudan hem de bekleyişten vazgeçmenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Continue Reading

İnsan ve Toplum

Dürtme Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein

Published

on

By

Dürtme Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein

Hayatında değişim yapmak isteyenler için kişisel gelişim kitapları son derece önemlidir. Dürtme, kişinin yaşantısında nasıl kararlar alması gerektiği ve bu kararları alırken, neleri karşısına alması gerektiğini çok güzel bir dilde ele alıyor.

Daha sağlıklı ve daha güzel bir dünya için alacağınız doğru kararların etkisi hayatınıza etkisi fazla olacağından, kişisel gelişim kitaplarını mutlaka belirli aralıklarla okumalısınız.

Hayali Örneklerle Gerçek Örneklerin Uyarlaması

İnsanoğlunun sezgisini ele alan kitap, hayali ve gerçek örneklerle kişinin kendini nasıl geliştirmesi gerektiğini çok farklı bir dille ele alıyor.

Sezgi ile başlayan insanın kendini geliştirme süreci düşünme ve mantık adımları ile önemli bir hal aldığını anlatıyor. Kişinin zihninde başlayan tüm düşüncelerin, en güzel şekilde hayatın bir parçası haline gelmesi için okuyucuları farklı bir bakış açısı ile yönlendiriyor.

Düşünce ve sezgilerle birlikte hayatın en önemli noktalarından sağlık ve para gibi gerçekçi detayları da unutmayan Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein okuyuculara farklı bir deneyim sunuyor.

İnsanın kendini daha sağlıklı ve mutlu hissetmesi ancak kendini geliştirmesi ile mümkündür. Tüm bu detayları farklı bir bakış açısı ile ela alan yazarımız, insanın kendini sezgi, hayali ve gerçek örneklerle nasıl geliştirmesi gerektiğini çok farklı bir dille kitabında anlatıyor. Sizde Dürtme seçimi ile kişisel gelişim konusunda ilk adımı bu kitap atabilirsiniz.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.