Connect with us

Psikoloji

Pembe Fili Düşünme Zeynep Selvili Çarmıklı

Published

on

Pembe Fili Düşünme Zeynep Selvili Çarmıklı

Kitap, Pembe Fili Düşünme diyerek başlıyor ve yazarının ilk panik atağından psikolog olduğu ana kadar geçen zamanı anlatıyor.

Beş farklı bölümden oluşan kitap her bölümde hem yazarın hayatından hem de yaşamış olduğu mesleki deneyimlerden örnekler sunuyor.

Yazar ilk defa panik atak geçirdiğinde bunun bir kalp krizi durumu değilde bir panik atak olduğunu anladığında kendini eve kapatıyor. Ona bu atakları yaşatacak her şeyden kendini soyutluyor.

Daha doğrusu kitabın yazarı Zeynep Selvili Çarmıklı kendini tüm hayattan soyutluyor. Bu durum okulu bırakma durumuna kadar geldiğinde artık bundan kaçmanın son derece yanlış olduğunun da bilincine varıyor.

Tüm bu panik atak durumlarından dolayı kendini saklamaktan vazgeçen ve bu durumda olan insanlara bir yol arkadaşı olmayı ilke edinen yazarın kaleminden çıkan bir eser denilebilir.

Yazar kitabında bilinçaltının derinlerine hapsedilen ve ortaya çıkılmasından korkulan tüm düşünceler, acılar ve korkular ile yüzleşilmesi gerektiğini düşünüyor.

Çünkü insanların gerçekten insan olmasında yalnızca acılar ve hüzünler değil aynı zamanda mutluluklar ve keyifli anlarda vardır vurgusunu yapıyor.

Yazara göre aslında insanların en fazla düşündüğü konu düşünmek istemediği ya da düşünmekten kaçındığı konulardır. Kitabın ismi de tam olarak bundan geliyor.

Kitabın birinci bölümü Pembe Fili Düşünme seslenişi başlıyor. Aslıda bunu söyleyerek tamamen pembe fili düşünmeye itiyor sizi. Bu bölümde de bu tarz durumlardan nasıl kaçınmanız gerektiğini anlatıyor.

Bilinçli Farkındalığı Öğreniyorsunuz

Kitabın ana konusu üç temel tema üzerine kurulu. Bunlar bilinçli farkındalık, kabul ve kararlılık ile Öz-şefkat durumudur. İlk önce korkuların farkına varmak zorundasınız.

Daha sonra onları kabul etmeli ve onlardan kaçmak yerine onları yenebileceğiniz güce sahip olduğunuzun bilincine varmalısınız. İkinci bölümde ise kişilerin yaşamları boyunca etkilendiği durumlara değiniyor.

Başkalarının ya da kişinin kendini etiketlediği birçok duruma değinen yazar güzel, çirkin, aptal, cesur ya da korkak gibi etiketlerin insanları hayat içerisinde nasıl etkilediğini anlatmaya çalışmaktadır.

Kitapta üzerinde durulan en çarpıcı kısım ise dünyadaki en acımasız sesin kişinin kendini yargıladığı iç sesi üzerinde duruluyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.