Connect with us

Edebiyat

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar

Published

on

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar

Kitap 1600’lü yıllarda Konstantiniye yani İstanbul’da geçiyor. İhsan Oktay Anar anlatımından padişahların sofralarından kalkıp İstanbul’un en ücra sokaklarında dolaşmanıza olanak sağlayan bir kitap.

Kitabın kahramanlarından birisi Arap İhsan isminde bir karakterdir. Arap İhsan elinde bir kitap ile İstanbul’a gelmiştir ve bu kitabın acil olarak çevrilmesi gerekmektedir.

Daha önceden de kendisini kazıklamak isteyen Kubelik’i kitabı çevirttirmesi karşılığında ondan intikam almayacağını söyler. Kubelik de korkusundan kitabı çevirttirir ve bu kitabı Uzun İhsan Efendi’ye bırakır. O da kitabı merak eder ve okumaya başlar.

Varlığı Sorgulattıran Bir Kitap

Uzun İhsan Efendi, bu kitabı okumaya başlayınca varlığını sorgulamaya başlar. Uzun bir dünya seyahatine çıkmaya cesareti olmayan Uzun İhsan Efendi içtiği uyku şurubu ile düş uykusuna yatar ve tüm dünyayı düşlerinde gezmeye başlar.

Var olan her şeyden ve hatta kendi varlığından da şüphe etmeye başlar. Çünkü ona göre tüm gerçekler düşlerinden ibarettir. Asıl uykudan ve düşten uyanmak ona göre gerçek bir düştür.

Bu süreçte Uzun İhsan Efendi düş uykularında dünyayı gezmeye devam eder, her gerçek düşten uyandığında ise Puslu Kıtalar Atlası isimli eserini kaleme almaya başlar.

Babasının Yazdığı Eseri Yaşayan Bir Oğul

Yazımını babasının tamamladığı eseri yaşama kısmı da oğlu Bünyamin’e kalacaktır. Uzun İhsan Efendi, oğluna birtakım öğütler verir ve onu kendisinin yaşamaya cesaret edemediklerini yaşaması için gönderir.

Bünyamin lağımcı ocağına girer. Sonra uygunsuz bir mevsimde kale baskını görevi gelir ve yollara düşer. Bu süreçten sonra Bünyamin için olaylar o kadar da kolay olmayacaktır.

Babasının verdiği öğüt ile yollara düşse de hayatın en zor safhalarından geçecek olan Bünyamin farklı insanları tanıyacak ve değişik tecrübeler kazanacak.

Kitap bir solukta okunacak kadar akıcı bir dil ile yazılmış ve yazar ustalığını bu eserinde de konuşturmuştur. Roman tarzında yazılan eserde hikaye içinde başka bir hikaye okuma imkanı bulacaksınız. Aynı zamanda çok geniş alana yayılan bir eser olduğu söylenebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Gazap Üzümleri

Published

on

By

gazap-uzumlerı-kıtap

Kitap oldukça uzun olmasından dolayı biraz yavaş ilerlese de kesinlikle okumaya değer olduğunu düşünüyorum. Okunduğunda insanlara bir şeyler katan ve öğreten bir eserlerdendir. Hapisten çıkan Tom  tekrar başını belaya sokmamak için çaba gösteriyor. her türlü olaya gözlerini ve her söylenene kulağını kapatmış fakat bir kavgada hiç suçu yokken durduk yere kendine karışan çocuğu darp ederek öldürmüştür. İki yıldırlı hiç bir olaya karışmayan Tom iyi halden yararlanarak ceza almamıştır. Tek derdi ailesine kavuşmak ve onlarla hasret gidermekti. Evine yürüyerek gitmeyi planlayıp yola çıktıktan sonra bir kamyon rast gelir ve Tom kamyonla yoluna devam eder ama bir süre sonra şoförle anlaşamayıp kamyondan inip tekrar yürümeye başlar.  Evine geldiğinde ise ailesi yol hazırlığı içerisindedir. Bütün aile haber alamadıkları evlatlarını sapasağlam karşılarında gördükleri için çok mutludurlar. Tom’uda yanlarına alıp Kaliforniyaya gitmek üzere yola çıkmışlardır.

Gazap Üzümleri Kitap Açıklaması

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınladığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalisleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların  ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20 yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Continue Reading

Edebiyat

Kör Baykuş

Published

on

By

kor-baykus-kıtap

Kör Baykuş kitabını elinize ilk aldığınızdan itibaren yoğun ruh bunaltıları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İçerisinde ki can alıcı cümleler ile sizi kitaba bağlayabilmeyi yazarımız başarabilmiştir. Lambanın duvara yansıttığı gölgesine kendisini anlatma isteği karakterin bir acının pençesinde olduğunu vurgulayarak rahatlatmaya çalıştığını göstermektedir. Çok sevdiği ona türlü özellikler yüklediği insandan bahsetmeye başlarken sizi saran sıcak anlatımın duygusuna kapılmamak imkansızlaşarak onu görmeyişinin bile günlerini sayan bir insan olarak karşınıza çıkıyor. Çeşitli imgelere başvurarak ruh halini yansıtmaya çalışan karakterimizin bunalımlarının ardından uyuşturucu ve alkol ile bağlantısından bahsetmektedir.

Kör Baykuş Kitap Açıklaması

Modern İran edebiyatının kurucularından Sadık Hidayet’in 1936’da Bombay’da yayımladığı başyapıtı, kendi deyişiyle “özenle hesaplanmış, net, bilinçli etkilerle dolu” ve “her sayfası bir partisyon gibi düzenlenmiş” Kör Baykuş (Buf-i Kur), öteki yapıtları gibi, pek çokdile çevrildi, pek çok ülkede pek çok yazarı etkiledi. Kör Baykuş, 1977’de Behçet Necatigil’in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları’ndan çıkmıştı. Philippe Soupault ve Andre Breton gibi önemli edebiyatçıların övgüsünü kazanan bu kült romanı, yine Necatigil’in çevirisinden, Necatigil’in “önsöz” ü (“Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet”) ve Bozorg Alevi’nin “sonsöz”ü (“Sadık Hidayet’in Biyografyası”) ile sunuyoruz.

Continue Reading

Edebiyat

Rüzgarlar Hep Gençtir

Published

on

By

ruzgarlar-hep-genctır-kıtap

Kitabın ana fikri anılar olup, yazarın küçük yaşlardan itibaren yaşadığı olayları konu almaktadır. Kitapta yer alan bir anıda Zeki Müren’e de yer verilmiştir. Yazar küçük yaşlarda Zeki Müren’in konserlerine gider ve daha sonra hayatı bu yönde ilerlemeye başlar. Kitabın en çok dikkat çeken bölümü ise gelenekçi bir bakış açısından yenilikçi bakış açısına geçiştir. Babaannesinin yeri bu anılarda çok büyüktür. Özellikle babaannesinin bu yenilikçi tavra karşı bakış açısından sık sık bahseden yazar, bu yenilikçi akımın nasıl aile içerisine girdiğini anlatmaktadır. Kitapta o dönemde yaşanan olaylara insanların bakış açılarını açık ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Rüzgarlar Hep Gençtir Kitap Açıklaması

Evrensel bir ezgidir Zülfü Livaneli,

Ya da eşsiz bir film karesi,

Belki de sonu gelsin istemediğimiz bir romandır o.

Ama en çok da umuttur.

Hep genç kalan, gençlikle çoğalan, her dokunduğuna çiçek açtıran umutlu bir rüzgâr.

Abidin Dino’nun “Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta” dediği Zülfü Livaneli Sevdalım Hayat kitabında yer alan anılarını genç yürekler için bir kez daha kaleme aldı.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.