Connect with us

Çocuk

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu-Eleanor Coerr

Published

on

sadako ve kagittan bin turna kusu

Kitap, II. Dünya Savaşında Amerika’nın Japonya’ya atom bombası attığı 6 Ağustos 1954 günü başlamaktadır. Bu nedenle de her yıl 5 Ağustosta bomba yüzünden ölenler için Barış Günü adı altında anma töreni düzenlenmektedir.

Lösemi hastalığına yol açan atom bombası Sadako’yu da esir almıştır. Sadako Sasaki, Japonya’da ailesi ile birlikte yaşayan 11 yaşında bir kız çocuğudur.

İlkokulda okulun bayrak koşusu takımına seçilen Sadako bir süre sonra baş dönmesi hisseder ve kimseye bahsetmez. Daha sonra okul bahçesinde koşarken birden yere yığılır. Hastaneye götürülen kız çocuğunun lösemi olduğu anlaşılır.

Umudunu Yitirmeyen Sadako’nun Gerçek Yaşam Öyküsü

Kitap Sadako’nun umut dolu hikayesini anlatmaktadır. Her ne kadar çocuk kitabı olarak raflarda yer alsa da Sol Ayağım, Küçük Prens gibi her kesime hitap eden bir eserdir.

kitabın ön sözünde de belirtildiği gibi 1943-1955 yılları arasında Japonya’da yaşayan küçük bir kız çocuğunun gerçek yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

Bir çok öğüt içeren Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, kitabının dili oldukça sade ve çarpıcıdır. Koşmayı çok seven hayat dolu bir çocuk olan Sadako ailesini çok seven, arkadaşlarıyla iyi anlaşan güzel bir kızdır.

Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenenlerden biri olduğundan hastalanır. Hastaneye yatırılan küçük kız umudunu hiç kaybetmez, arkadaşlarının ziyaretleri ailesinin yanında güzel vakit geçirmesi ile hayata daha çok bağlanır.

Bir Japon geleneği olan hasta biri kağıttan bin turna kuşu yaparsa dileği gerçekleşir totemine bağlandığından hayata yeniden tutunmak için turna kuşu yapmaya başlar.

Hayata bu kadar bağlı olan Sadako umudunu kaybetmemek için elinden geleni yapar fakat sadece 644 tane turna kulu yapmaya ömrü yeter. Bu küçücük yüreğin umudunu ve cesaretini anlatan kitap anlayanlar için ders kitabı niteliğindedir.

Sadako’nun ölümünün ardından okul arkadaşları kalan 356 turnayı tamamlayarak onun bin adet turnası ile gömülmesini sağlar.

Kitabı okumayan varsa kesinlikle okumalarını tavsiye ederim. Güzel bir ders niteliğinde olduğu için hayatta son nefesinize kadar umudunuzu yitirmemeniz gerektiğini anlatmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

Denemediğim Yol Kalmadı Isabelle Filliozat

Published

on

By

Denemediğim Yol Kalmadı Isabelle Filliozat

Denemediğim Yol Kalmadı, kitabı ebeveynler için nokta atışları yapmış bir kitaptır. Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan ve çokça hata yaptırabilecek olaylarda nasıl davranmamızın olumlu sonuçlar getirebileceğini göstermiştir.

Çocuklarınızı anlamak ve hissetmek için iyi bir başlangıç kitabı olduğundan özellikle anne ve babaların okumasını tavsiye ederim. Bu şekilde çocuklarınızla daha verimli bir bir iletişim kurmanızı sağlayabilir.

Bütün annelerin en zorlandığı konularda güzel bir yol gösterici olan kitapta uygulanabilir yöntemlerde anlatılmış, bunları fotoğraflarla desteklemiş ve fazlası ile akıcı bir hal almıştır.

Kitap Tanıtım Metni

Çocuğunuz yapma dediğiniz şeyi gözünüzün içine baka baka yapıyor mu? Yemeğini yemiyor ve yemeğiyle oynuyor mu? Alışverişe çıktığınızda “İsterim işte” diye tutturuyor mu? Hiç durmadan sorduğu sorularla sizi bunaltıyor mu? Yalan söylüyor mu?

Ya da başkalarının yanında uslu dururken sizin yanınızda azıtıyor mu? Çocuğunuzun bu tür can sıkıcı davranışları aslında hiç tahmin etmediğiniz nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu kitap var gücünüzle ittiğiniz halde açamadığınız kapıları belki de sadece çekerek, kolayca açabileceğinizi gösteriyor.

Kitapları pek çok dile çevrilen tanınmış yazar Isabelle Fillozat, çocukluğun ilk yıllarında en sık karşılaşılan sorunlara farklı açılardan yaklaşıyor. Anne babasıyla aynı mesleği paylaşan, deneyimli bir psikolog ve iki çocuk annesi olan yazar, hem mesleki hem de kişisel deneyimlerini paylaşıyor.

Bu sorunların nedenlerini ve bunlara nasıl yaklaşılabileceğini Anouk Dubois’nın sevimli çizimleri eşliğinde, herkesin anlayabileceği yalın bir dille anlatıyor ve çeşitli ipuçları veriyor. Bu kitabı okuduktan sonra çocuklara ve yaşama bakışınız tümüyle değişecek.

Continue Reading

Çocuk

Vladimir Tumanov Kraliçeyi Kurtarmak

Published

on

By

Vladimir Tumanov Kraliçeyi Kurtarmak

Kanadalı olan Profesör Vladimir Tumanov, bu eseri oğluna matematiği sevdirebilmek için yazmıştır. Okulda matematik dersi dışında bütün dersleri iyi olan Aleks Isaac Fog oldukça zeki bir çocuktur. Okul servisini beklediği bir gün yerde, çevresinde rakamların yazılmış olduğu bir kalem bulur.

Kalemi gördüğü gibi duyduğu ayak seslerinden tedirgin olan Isaac hızlı bir şekilde okul servisine biner ve oradan uzaklaşır. İlk önce kalemi en yakın arkadaşı Sam’e gösterir ve pazartesi günü matematik sınavına yeni kalemi ile gireceğini söyler. Sınava girdiği zaman Aleks şoka girer.

Çünkü kalem Aleks’in ellerini kendiliğinden hareket ettirerek soruları çözer. Aleks bu durumu hemen Sam’e anlatır. Bu sırrı, konuşmaya kulak misafiri olan Vanessa da öğrenir ve üç kişilik bir grup olurlar. Aleks, bir gün arkadaşlarına kalemi kaybettiği yalanını söyler. Aradan zaman geçince kalem gerçekten kaybolmuştur.
Kraliçeyi Kurtarmak Kitabı

Kalemi kaybeden Aleks, kafasını dağıtmak için kitap okumaya karar verir. Kütüphanesinde daha önce görmediği Kraliçeyi Kurtarmak adında bir kitap bulur.

Aleks’in hemen okumaya başladığı bu kitap, İdilya Krallığı’nın iyi kalpli kraliçesi Jayden’den söz etmektedir. Kraliçe, kendisine evlenme teklifi eden Kral Recher’i reddetmiştir. Bunun üzerine Recher, kraliçeyi kaçırır.

Aleks’in Matematiği Sevmeye Başlaması

Kitabın devamında devreye Aleks girer. Çünkü sorulan bilmecelerin yanıtlarına göre kraliçe kurtulacaktır. Bilmeceler matematik ile ilgilidir. Kraliçeyi kurtarmak için arkadaşları ile birlikte bilmeceleri çözmeye başlarlar.

Bilmeceleri çözdükçe Aleks matematiği sevmeye başlar. Bilmeceleri başarı ile bitirdikten sonra kraliçeyi kurtarırlar. Kitap sayesinde artık Aleks, matematiği sevmektedir.

Continue Reading

Çocuk

Gümüş Kanat Cahit Uçuk

Published

on

By

Gümüş Kanat Cahit Uçuk

Gümüş Kanat, kitabının kahramanı Kemal usta, küçük bedeninde kocaman bir yürek taşıyan çevresindeki herkese sevgi besleyen bir çocuğun hikayesi.

Yazar Cahit Uçuk, kitabını o kadar güzel betimlemiş ki, tam çocuklara göre yazılmış. Okuyan herkese kendince ders veren bir anlatıma sahip.

Çocuklarınız için eğitici bir kitap arıyorsanız tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer alıyor. Mutlaka okumanızı ve çocuklarınıza da okutmanızı tavsiye ederim.

Gümüş Kanat Kitap Tanıtım Metni

Minicik yüreklerin, sevgiye ve umuda en çok ihtiyaç duydukları zamanda ortaya çıkar Gümüş Kanat. O kaybolmayan ümitlerin, hayallerin, ideallerin, günden güne çoğalan sevginin sembolüdür.

Küçük yaşta hayatın acı yüzüyle tanışan Kemal; bütün zorlukları sevgi, gayret ve dostluğun en çok da Gümüş Kanat’ın yardımıyla aşar.

Onun ardında kara günlerden mavi hayalleri yükselir. Acıları biter güzelliklere kavuşur. Yazarın akıcı, sade ce sevgi dolu kaleminden Gümüş Kanat’ı tanımaya ne dersiniz?..

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.