Connect with us

Çocuk

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu-Eleanor Coerr

Published

on

sadako ve kagittan bin turna kusu

Kitap, II. Dünya Savaşında Amerika’nın Japonya’ya atom bombası attığı 6 Ağustos 1954 günü başlamaktadır. Bu nedenle de her yıl 5 Ağustosta bomba yüzünden ölenler için Barış Günü adı altında anma töreni düzenlenmektedir.

Lösemi hastalığına yol açan atom bombası Sadako’yu da esir almıştır. Sadako Sasaki, Japonya’da ailesi ile birlikte yaşayan 11 yaşında bir kız çocuğudur.

İlkokulda okulun bayrak koşusu takımına seçilen Sadako bir süre sonra baş dönmesi hisseder ve kimseye bahsetmez. Daha sonra okul bahçesinde koşarken birden yere yığılır. Hastaneye götürülen kız çocuğunun lösemi olduğu anlaşılır.

Umudunu Yitirmeyen Sadako’nun Gerçek Yaşam Öyküsü

Kitap Sadako’nun umut dolu hikayesini anlatmaktadır. Her ne kadar çocuk kitabı olarak raflarda yer alsa da Sol Ayağım, Küçük Prens gibi her kesime hitap eden bir eserdir.

kitabın ön sözünde de belirtildiği gibi 1943-1955 yılları arasında Japonya’da yaşayan küçük bir kız çocuğunun gerçek yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

Bir çok öğüt içeren Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu, kitabının dili oldukça sade ve çarpıcıdır. Koşmayı çok seven hayat dolu bir çocuk olan Sadako ailesini çok seven, arkadaşlarıyla iyi anlaşan güzel bir kızdır.

Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenenlerden biri olduğundan hastalanır. Hastaneye yatırılan küçük kız umudunu hiç kaybetmez, arkadaşlarının ziyaretleri ailesinin yanında güzel vakit geçirmesi ile hayata daha çok bağlanır.

Bir Japon geleneği olan hasta biri kağıttan bin turna kuşu yaparsa dileği gerçekleşir totemine bağlandığından hayata yeniden tutunmak için turna kuşu yapmaya başlar.

Hayata bu kadar bağlı olan Sadako umudunu kaybetmemek için elinden geleni yapar fakat sadece 644 tane turna kulu yapmaya ömrü yeter. Bu küçücük yüreğin umudunu ve cesaretini anlatan kitap anlayanlar için ders kitabı niteliğindedir.

Sadako’nun ölümünün ardından okul arkadaşları kalan 356 turnayı tamamlayarak onun bin adet turnası ile gömülmesini sağlar.

Kitabı okumayan varsa kesinlikle okumalarını tavsiye ederim. Güzel bir ders niteliğinde olduğu için hayatta son nefesinize kadar umudunuzu yitirmemeniz gerektiğini anlatmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

Gümüş Kanat Cahit Uçuk

Published

on

By

Gümüş Kanat Cahit Uçuk

Gümüş Kanat, kitabının kahramanı Kemal usta, küçük bedeninde kocaman bir yürek taşıyan çevresindeki herkese sevgi besleyen bir çocuğun hikayesi.

Yazar Cahit Uçuk, kitabını o kadar güzel betimlemiş ki, tam çocuklara göre yazılmış. Okuyan herkese kendince ders veren bir anlatıma sahip.

Çocuklarınız için eğitici bir kitap arıyorsanız tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer alıyor. Mutlaka okumanızı ve çocuklarınıza da okutmanızı tavsiye ederim.

Gümüş Kanat Kitap Tanıtım Metni

Minicik yüreklerin, sevgiye ve umuda en çok ihtiyaç duydukları zamanda ortaya çıkar Gümüş Kanat. O kaybolmayan ümitlerin, hayallerin, ideallerin, günden güne çoğalan sevginin sembolüdür.

Küçük yaşta hayatın acı yüzüyle tanışan Kemal; bütün zorlukları sevgi, gayret ve dostluğun en çok da Gümüş Kanat’ın yardımıyla aşar.

Onun ardında kara günlerden mavi hayalleri yükselir. Acıları biter güzelliklere kavuşur. Yazarın akıcı, sade ce sevgi dolu kaleminden Gümüş Kanat’ı tanımaya ne dersiniz?..

Continue Reading

Çocuk

Arkadaşıma Veda Zülfü Livaneli

Published

on

By

Arkadaşıma Veda Zülfü Livaneli

Edebiyat dünyasının usta kalemlerinden olan Zülfü Livaneli Arkadaşıma Veda kitabı ile çocuklara yönelik şahane bir eser sunmaktadır.

Yazar kitapta Atatürk’ün yardımcısı olan Salih Bozok’un dilinden Mustafa Kemal’in hayat hikayesini anlatmaktadır.

Çocuklara hitaben yazılan kitap Salih Bozok’un gözünden daha Selanik’te tanışmalarından Atatürk’ün ölümüne kadar geçen sürede yanında olan ve mükemmel tecrübelere tanıklık edişini Cumhuriyet arşivi niteliğinde çocuklar için anlatmıştır.

Arkadaşıma Veda kitabı Salih Bozok’un çocuğuna yazdığı mektup şeklinde sunulmaktadır. Böylelikle kitabı okuyan çocuğa hitap etmeyi amaçlamıştır.

Atatürk’ün Selanik’te başlayan ve ölümüne kadar devam eden süreci çocukların anlayacakları ve sıkılmadan keyifle anlayabilecekleri bir dilde sunmaktadır.

Kitap aynı zamanda çok güzel karikatür çizimleri ile de etkili bir hal almıştır. Bir günde bitecek tarzda olan kitaplardan diyebilirim.

Zülfü Livaneli kitaplarının okunurluğu her zaman güzel olmuştur, bu kitabında da güzel bir akış ile Atatürk’ün hayatına şahitlik edeceksiniz. Keyifli okumalar dilerim.

Continue Reading

Çocuk

Dedemin Bakkalı: Şermin Yaşar

Published

on

By

Dedemin Bakkalı Şermin Yaşar

Son zamanların en çok okunan kitaplarından biri olan Dedemin Bakkalı kitabı iyi bir yazar ve 3 çocuk annesi olan Şermin Yaşar tarafından kaleme alınmış ve okuyucu tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Okuyucuları sıcak ve akıcı dili ile kendine çeken bu kitap Şermin Yaşar’ın çocukluk anılarını barındırmaktadır. Çocukluk dönemini oldukça samimi bir dille anlatan yazar özellikle de bakkal olan dedesinin yanında geçirdiği komik ve eğlenceli anılara kitapta yer vermiştir.

Bakkal Dedenin Yanında Geçen Harika Bir Hikaye

Dedemin Bakkalı kitabı dedesinin bakkal dükkanı olan bir çocuğun yaşadığı maceraları konu alıyor. Küçük çocuğun dedesine daha fazla kar elde etmesini ve daha çok kazanmasını sağlamak için yaptığı çocukça ama bir o kadar da eğlenceli planlara yer veriyor. Kitaptaki küçük kız birçok kez ticari planlarını yaparken hüsrana uğramakta ve dedesi tarafından hışma uğramaktadır. Hatta dedesine yardım edeyim derken her seferinde büyük bir kaos ve kargaşaya sebep olmaktadır. Başından geçen olayları, yaptığı küçük ticari ve masum planları oldukça içten şekilde anlatan Şermin Yaşar’ın bu kitabı okuyucudan övgüler almayı başarmıştır.

Küçük Kızın Ticari Planları

Şermin Yaşar’ın kendi küçüklüğünü konu aldığı bu kitapta özellikle de yaptığı masum ticari planlar okuyucuların okurken tebessüm etmesini sağlamıştır. Başı ağrıdığı için bakkala ilaç almaya gelen bir teyzeye ilaç satılmadığı için babaannesinin ilaçlarını getirip satan küçük kızın sonunda başına nelerin geldiği samimi bir dille anlatıyor.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.