Connect with us

İnsan ve Toplum

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı: Mark Manson

Published

on

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı: Mark Manson

Hikayelerle temellendirilmiş bilinçli bir kişisel gelişim kitabı. Özellikle hayatta kopmuş ve amaçsız hissedenler için realist bir kitap. Değişim için bir defa okumanız yetmeyecektir.  Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yazar: Mark Manson

Yayın Evi: Butik Yayınları

“Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir.

Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün berbat bir günümdeyim.

Ama n’apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak.

Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.

Pokerde elinde korkunç kağıtlar olan biri çok güzel eli olan birini yenebilir. Elbette eli güzel olanın kazanma ihtimali daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun oyun süresinde yaptığı seçimlerle belirlenir. Hayatı da aynı şekilde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Bazılarının eli daha iyi.

Sadece kağıtlara bakarak berbat durumda olduğumuzu söylemek kolaysa da, gerçek oyun o kağıtlarla yapacağımız seçimlere, almaya karar verdiğimiz risklere ve birlikte yaşamayı seçtiğimiz sonuçlara bağlıdır. İçinde bulundukları duruma göre sürekli en iyi seçimleri yapanlar tıpkı pokerde olduğu gibi hayatta da öne çıkarlar ve illa da eline en iyi kağıtlar gelmiş olmaları gerekmez.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan ve Toplum

Tony Buzan, Barry Buzan Zihin Haritaları

Published

on

By

Tony Buzan, Barry Buzan Zihin Haritaları

Kuşe kağıda basılmış çok renkli sayfaları olan bir eser Zihin Haritaları, kitabının dili oldukça sade, eğitmenlerin, öğrencilerin, yaşamlarını her an planlı bir şekilde götürmek isteyen herkesin okuması ve uygulaması gereken bir kitap.

Tony Buzan, Barry Buzan, kitabı kaleme alırken ilk başlarda uyguladığımızda zorlanacağımızı ama sonuç olarak harika şeyler elde edeceğimizi düşünmüş olmalılar ki, en ufak bir sıkılma dahi yaşamayacaksınız.

Zihin Haritaları Kitap Tanıtım Metni

Hafızanızı, yaratıcılığınızı, konsantrasyonunuzu artırmak, konuşma yeteneğinizi, düşünme becerilerinizi geliştirmek ve kıvrak bir zekaya sahip olmak ister misiniz? Zihin Haritaları dünyada milyonlarca insanın yaşamını değiştiren, devrimsel nitelikteki not alma ve planlama sistemini sunuyor.

Zihin Haritaları yaşamınızı kolaylaştırır:

Her şeyi kolay hatırlamanızı,

Parlak fikirler üretmenizi,

Sunum ya da raporlarınızı rahatlıkla hazırlamanızı,

Tartışmalarda insanları ustaca ikna etmenizi,

Kişisel hedeflerinizi planlamanızı,

Hayatınızın kontrolünü ele almanızı sağlar.

Zihin Haritaları eğitim ve iş yaşamında fırtına etkisi yaratmış, dünya genelinde 250 milyondan fazla insanın kullandığı çığır açan not alma tekniği ile ‘beynin İsviçre çakısı’ olarak adlandırılmıştır.

Continue Reading

İnsan ve Toplum

Vazgeçebilmek Guy Finley

Published

on

By

Vazgeçebilmek Guy Finley

Kişisel gelişim kitaplarından hoşlanıyorsanız Vazgeçebilmek size iyi gelebilir. Yazar mutlu olmak için uğraşıp duran ancak hep başarısız olanlara bazı tavsiyelerde bulunmak istemiş.

Ona göre bizi mutsuz eden en büyük sebeplerden birisi bazı konularda ya da insanlarda takılıp kalmamız ve onlardan vazgeçmek istemeyişimizdir.

Ayrıca yazar gerektiğinde bazı şeylerden vazgeçip mutluluğumuzun yolunu bulabilmek için en önemli konulardan birisinin de kendimizi tanımak olduğunu belirtiyor.

Farkındalık ve Mutlu Olmak

Hayatımız genel olarak sürekli bir şeylerin peşinde geçmektedir. Bir türlü ede edemediğimiz bu şeylerden vazgeçmek için aynı zamanda kendimizi iyi tanımamız ve bazı konular hakkında farkındalığımızın olması gerekmektedir.

Guy Finley’e göre farkındalık ancak kendimiz üzerinde düşünmek, neleri sevip neleri istemediğimizi belirleyerek kazanılır.

Bunu kazandığımız durumda bir üst kişilik durumuna geçeriz. Her ne kadar bu duruma gelebilmek çok sıkıntılı ve rahatsız edici olsa da buradan sonra daha rahat edebiliriz.

Yazar kendisini tanıyan birisinin aynı zamanda kendi duygu ve düşüncelerine daha çok hakim olabileceğini belirtir. Bu durumda hayatımız ne kadar karışırsa karışsın biz olayları daha sakin ve kendimizden emin bir şekilde karşılayabiliriz. Başımıza gelecek olanlardan dolayı aşırı derecede bir korku içinde olmayız.

Kendiniz İçin Bir Adım Atın

Yazar bu kitapta hayatın size sunduklarıyla yetinip, şansınıza küsmenin bir anlamı olmadığını anlatıyor. Aslında bir yandan da gerçekliğin kendi içerisindeki akışı ile de barışmamızı da istiyor.

Guy Finley Vazgeçebilmek kitabında asıl olarak kendinizi tanımanızın ve kurtuluşu başkasından değil de kendinizden beklemenizin önemini vurguluyor. Başa birisini beklemek aynı zamanda korkuyu da getirir.

Çünkü bu insanın gelmeyebileceği korkusu ve gelse bile onu kaybetme korkusu da ortaya çıkacaktır. Ömrümüzü bekleyiş ve korku içinde geçirmek yerine farkındalığınızı arttırıp asıl olarak ne isteyip ne istemediğinizi belirlemelisiniz.

Vazgeçebilmenin en önemli formülü de budur. Bunu başarabildiğimiz ve bir üst duruma geçebildiğimiz takdirde mutluluğumuzun önündeki engelleri de daha rahat kaldırabiliriz.

Yazar bu kitabında kendimizi ya da kendi güzümüzü ortaya koymak için hem korkudan hem de bekleyişten vazgeçmenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Continue Reading

İnsan ve Toplum

Dürtme Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein

Published

on

By

Dürtme Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein

Hayatında değişim yapmak isteyenler için kişisel gelişim kitapları son derece önemlidir. Dürtme, kişinin yaşantısında nasıl kararlar alması gerektiği ve bu kararları alırken, neleri karşısına alması gerektiğini çok güzel bir dilde ele alıyor.

Daha sağlıklı ve daha güzel bir dünya için alacağınız doğru kararların etkisi hayatınıza etkisi fazla olacağından, kişisel gelişim kitaplarını mutlaka belirli aralıklarla okumalısınız.

Hayali Örneklerle Gerçek Örneklerin Uyarlaması

İnsanoğlunun sezgisini ele alan kitap, hayali ve gerçek örneklerle kişinin kendini nasıl geliştirmesi gerektiğini çok farklı bir dille ele alıyor.

Sezgi ile başlayan insanın kendini geliştirme süreci düşünme ve mantık adımları ile önemli bir hal aldığını anlatıyor. Kişinin zihninde başlayan tüm düşüncelerin, en güzel şekilde hayatın bir parçası haline gelmesi için okuyucuları farklı bir bakış açısı ile yönlendiriyor.

Düşünce ve sezgilerle birlikte hayatın en önemli noktalarından sağlık ve para gibi gerçekçi detayları da unutmayan Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein okuyuculara farklı bir deneyim sunuyor.

İnsanın kendini daha sağlıklı ve mutlu hissetmesi ancak kendini geliştirmesi ile mümkündür. Tüm bu detayları farklı bir bakış açısı ile ela alan yazarımız, insanın kendini sezgi, hayali ve gerçek örneklerle nasıl geliştirmesi gerektiğini çok farklı bir dille kitabında anlatıyor. Sizde Dürtme seçimi ile kişisel gelişim konusunda ilk adımı bu kitap atabilirsiniz.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.