Connect with us

Edebiyat

Veronika Ölmek İstiyor Paulo Coelho

Published

on

Veronika Ölmek İstiyor Paulo Coelho

Etkileyici bir eser olan Veronika Ölmek İstiyor kitabının baş kahramanı Veronika ismindeki genç bir kadındır. Bu kadın etrafındaki tüm insanlar tarafından sevilen, son derece sağlıklı, güzel ve zeki bir kadındır.

Fakat yaşam onun için artık son derece sıradan bir hale gelmiştir ve kalabalıkların arasında dahi kendini büyük bir yalnızlık içerisinde hissetmeye başlar.

Bu yalnızlık hissi Veronika için dayanılmaz bir hal almaya başlar ve intihar etmeye karar verir. Paulo Coelho eseri olan kitap bir solukta okunacak sürükleyici bir romandır.

Yaşamayı Yeniden Seven Bir Kadın

Veronika intihar etmeye karar verdiği gece yine her şeyi kusursuz bir şekilde yerine getirir. Dişlerini fırçalamış, beyaz bir gecelik giymiş ve saçlarını taramıştı. Artık ölmek için uygun zamanı da bulduğuna göre daha fazla yaşaması için bir neden yoktur.

Veronika, aldığı uyku haplarını tek tek yutar ve beklemeye başlar. Ölüm gelene kadar oyalanmak için bir dergi alır eline ve ilk cümlesini okur.

Derginin ilk cümlesi Slovenya nerede sorusudur. Bu soruya son derece sinirlenen Veronika, bir kağıda intihar nedeni olarak derginin ilk cümlesini yazar. Artık yavaş yavaş uyuşmaya ve bilincini yitirmeye başlar.

Veronika ölümün kendisi için geldiğini anlar ve gözlerini kapatır. Ancak ertesi sabah gözlerini bir hastane odasında açar ve kollarının bağlı olduğunu görür. Çırpınsa da orada kurtulamaz.

Tekrar bilincini kaybedip kendine geldiğinde ise artık bir akıl hastanesindedir. İçtiği ilaçlar yüzünden bir hafta ömrü kalmıştır ve bu bir haftayı da birçok delinin arasında geçirmek zorundadır.

Delilik İle Gelen Yaşama Sevinci

Veronika, buradaki delilerin aslında son derece akıllı olduklarını fark edecektir. Bu fark edişin yanında hayatının son günlerini bir akıl hastanesinde de geçirmek istemediğinin de bilincine varacaktır. Veronika, hastanede kendisi gibi bir hasta olan gence ilgi duyar. Bu genç son derece yakışıklıdır ve Veronika’ya karşı da son derece ilgilidir.

Veronika’nın son gününü dışarıda birlikte geçirme kararı alırlar ve hastaneden kaçarlar. İki deli olarak hayatı doyasıya yaşamaya başlarlar ve uykuları geldiğinde dışarıda toprak üzerinde uyurlar. Ertesi sabah ölmesi gereken Veronika ölmemiştir.

Bu süre zarfında doktor yeni geliştirdiği bir ilacı Veronika üzerinde denemiş olduğundan öleceği yalanını söylemiştir. Ancak tüm bu süreç intihar ederek hayatını sonlandırma kararı alan kadının tüm düşüncelerini değiştirmiştir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Kendine Hoş Geldin

Published

on

By

kendine hoş geldin kitap inceleme

Yazar Miraç Çağrı Aktaş Türkiye’deki genç okurların dikkatini çekmeyi başarmış bir isim. Kitaplarından alınan sözler ile sosyal medyada en çok takip edilen yazarlardan birisi. Bu kitabında da daha öncekilerde yer alan Miraç adlı karakteri başrollerde. Miraç zamanında çok kişinin canını yakmış ama aynı zamanda kendisi de çok sevmiş olan bir karakter. Bu kitabında biraz daha büyümüş olan Zümra artık evlidir. Üstelik bir de oğlu var.

Kendini Üzmek Konusu

Yazarın en önemli vurgularından birisi bu hayatta insanın en çok kendisini üzmesidir. Kendimizi üzmek konusunda çok başarılıyız ve bunu bizim kadar kimse yapamaz. Bir insanı sevmek ve kendinizi üzüp perişan etmek arasındaki bağlantı da yazarın kafasını meşgul eden konulardan arasındadır. Kimseyi üzmeden nasıl severiz? Aslında sevmek beraberinde üzülmeyi ve üzmeyi getirmek zorunda mıdır? Yazar bu soruları düşünürken Zümra üzerinden yeni bir hikâye kurmuş.

Kendinize Değer Vermek

kendine hoş geldin kitabı

Kendine Hoş Geldin kitabının asıl konularından birisi de kendinize değer vermektir. İnsan kötü anlarında tek başına ayakta kalmayı başarabilse de geriye dönüp baktığında niyeyse başarılarından çok başarısızlıkları gelir aklına. İşte yazar bu noktada insanın durup düşünüp kendi değerini fark etmesi gerektiğini hissettiriyor. Özellikle de yetişkinliğe yaklaşmış olan genç okurların kendini bulabildiği yazar bazı noktalarda onların kendini tanıması için fırsat sunuyor olabilir. Bazı cümlelerinde kendinizi bulabildiğinizi hissedeceğiniz bu roman da çok satanlar arasında yer alıyor.

Continue Reading

Edebiyat

Dönüşüm Franz Kafka

Published

on

By

dönüşüm kitabı kafka

Dönüşüm Kafka’nın en ilginç eserlerinden biri. Düşünsenize bir sabah hamam böceği olarak uyanıyorsunuz. Oldukça fantastik öyle değil mi? Yazarın dönüşüm kitabı anlatım sanatının en üst seviyelere çıktığı eserlerinden biridir. Kitap burjuva ailelerin iğrenç ötesi yaşantılarını detaylarına kadar işlemektedir. Toplumsal bir mesaj olarak da nitelendirilebilen eser birey tregedyasını detaylarına kadar işler. Dönüşüm ilk olarak 1975 senesinde yayımlanmıştır. Kafka’nın en uzun eseridir.

Dönüşüm Kitap Tanıtım Metni

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

“Paltom bile ağır gelirken, Nasıl taşırım Koskoca dünyayı Sırtımda?”

Continue Reading

Edebiyat

Günler Akıp Giderken İpek Ongun

Published

on

By

Günler Akıp Giderken İpek Ongun

Fazlası ile güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Anlatım dili diğer kitaplar gibi sıkılmadan okumanıza yardımcı olacak. Günler Akıp Giderken serisini bitirmeden kitabın sonunu getirmek istemeyeceksiniz.

Yazar İpek Ongun, bir genç kızın gizli defteri serisinde Serra’nın dolu dolu geçirdiği ayları konu almış ve tek bir olay üzerinde değil pek çok olaya yer vermiş.

Bu nedenle daha hızlı,bir tempo, daha fazla sayfa ve elbette çok eğlenceli bir kitap haline gelmiş. Okurken keyif alacağınız bu harika seriyi sevdiklerinize de hediye ederek onların da keyifli bir okuma serüvenine katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Günler Akıp Giderken Kitap Tanıtım Metni

Baharlar, kar taneleri ve güneş ışınları! O ışınlar çiçeklere ve kar tanelerine vuruyor, şimdi ışıltılar oluşturuyordu.

İşte böylesi bir doğa görüntüsü içinde dedemle konuştum, anlattım, tüm duygularımı paylaştım onunla. Unutulmaz bir zaman dilimiydi benim için.

işte böyle. Ve sonra… Arkadaşlar. Gırgır, şamata. Bu da hayatın başka bir yüzü. Sabah dedemle geçmişte ve bambaşka düşünceleri yaşamış,öğleden sonraysa arkadaşlarla gelecek üstüne, bizden sonraki kuşak üstüne, çocuklarımız üstüne eğlenceli konuşmalar yapmış, gülmüş, eğlenmiştik.

Ölüm ve doğum. Geçmiş ve gelecek. tıpkı kar taneleri ve baharlar gibi… Hayatımızı oluşturan değişik renkler. Bitmedi!

Bir de ofiste yaşananlar var. Dedim ya, süperstar gibiyim, diye. Dün sabah ofise geldiğimde ne göreyim! Masam çiçekler içinde.

Ve bir not, “Tanrının verdiği en güzel hediye. Tadını çıkar.” Ve altında tüm çalışanların imzaları. Kutlamalar, iyi dilekler.

Çok, çok hoştu. İşte sayende yaşananlar, sevgili bebiş. İstersen artık bize “iyi geceler yedi cüceler” diyelim ve uyuyalım. Ne dersin?…

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.