Connect with us

Edebiyat

Veronika Ölmek İstiyor Paulo Coelho

Published

on

Veronika Ölmek İstiyor Paulo Coelho

Etkileyici bir eser olan Veronika Ölmek İstiyor kitabının baş kahramanı Veronika ismindeki genç bir kadındır. Bu kadın etrafındaki tüm insanlar tarafından sevilen, son derece sağlıklı, güzel ve zeki bir kadındır.

Fakat yaşam onun için artık son derece sıradan bir hale gelmiştir ve kalabalıkların arasında dahi kendini büyük bir yalnızlık içerisinde hissetmeye başlar.

Bu yalnızlık hissi Veronika için dayanılmaz bir hal almaya başlar ve intihar etmeye karar verir. Paulo Coelho eseri olan kitap bir solukta okunacak sürükleyici bir romandır.

Yaşamayı Yeniden Seven Bir Kadın

Veronika intihar etmeye karar verdiği gece yine her şeyi kusursuz bir şekilde yerine getirir. Dişlerini fırçalamış, beyaz bir gecelik giymiş ve saçlarını taramıştı. Artık ölmek için uygun zamanı da bulduğuna göre daha fazla yaşaması için bir neden yoktur.

Veronika, aldığı uyku haplarını tek tek yutar ve beklemeye başlar. Ölüm gelene kadar oyalanmak için bir dergi alır eline ve ilk cümlesini okur.

Derginin ilk cümlesi Slovenya nerede sorusudur. Bu soruya son derece sinirlenen Veronika, bir kağıda intihar nedeni olarak derginin ilk cümlesini yazar. Artık yavaş yavaş uyuşmaya ve bilincini yitirmeye başlar.

Veronika ölümün kendisi için geldiğini anlar ve gözlerini kapatır. Ancak ertesi sabah gözlerini bir hastane odasında açar ve kollarının bağlı olduğunu görür. Çırpınsa da orada kurtulamaz.

Tekrar bilincini kaybedip kendine geldiğinde ise artık bir akıl hastanesindedir. İçtiği ilaçlar yüzünden bir hafta ömrü kalmıştır ve bu bir haftayı da birçok delinin arasında geçirmek zorundadır.

Delilik İle Gelen Yaşama Sevinci

Veronika, buradaki delilerin aslında son derece akıllı olduklarını fark edecektir. Bu fark edişin yanında hayatının son günlerini bir akıl hastanesinde de geçirmek istemediğinin de bilincine varacaktır. Veronika, hastanede kendisi gibi bir hasta olan gence ilgi duyar. Bu genç son derece yakışıklıdır ve Veronika’ya karşı da son derece ilgilidir.

Veronika’nın son gününü dışarıda birlikte geçirme kararı alırlar ve hastaneden kaçarlar. İki deli olarak hayatı doyasıya yaşamaya başlarlar ve uykuları geldiğinde dışarıda toprak üzerinde uyurlar. Ertesi sabah ölmesi gereken Veronika ölmemiştir.

Bu süre zarfında doktor yeni geliştirdiği bir ilacı Veronika üzerinde denemiş olduğundan öleceği yalanını söylemiştir. Ancak tüm bu süreç intihar ederek hayatını sonlandırma kararı alan kadının tüm düşüncelerini değiştirmiştir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

Gazap Üzümleri

Published

on

By

gazap-uzumlerı-kıtap

Kitap oldukça uzun olmasından dolayı biraz yavaş ilerlese de kesinlikle okumaya değer olduğunu düşünüyorum. Okunduğunda insanlara bir şeyler katan ve öğreten bir eserlerdendir. Hapisten çıkan Tom  tekrar başını belaya sokmamak için çaba gösteriyor. her türlü olaya gözlerini ve her söylenene kulağını kapatmış fakat bir kavgada hiç suçu yokken durduk yere kendine karışan çocuğu darp ederek öldürmüştür. İki yıldırlı hiç bir olaya karışmayan Tom iyi halden yararlanarak ceza almamıştır. Tek derdi ailesine kavuşmak ve onlarla hasret gidermekti. Evine yürüyerek gitmeyi planlayıp yola çıktıktan sonra bir kamyon rast gelir ve Tom kamyonla yoluna devam eder ama bir süre sonra şoförle anlaşamayıp kamyondan inip tekrar yürümeye başlar.  Evine geldiğinde ise ailesi yol hazırlığı içerisindedir. Bütün aile haber alamadıkları evlatlarını sapasağlam karşılarında gördükleri için çok mutludurlar. Tom’uda yanlarına alıp Kaliforniyaya gitmek üzere yola çıkmışlardır.

Gazap Üzümleri Kitap Açıklaması

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınladığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalisleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların  ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20 yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Continue Reading

Edebiyat

Kör Baykuş

Published

on

By

kor-baykus-kıtap

Kör Baykuş kitabını elinize ilk aldığınızdan itibaren yoğun ruh bunaltıları ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İçerisinde ki can alıcı cümleler ile sizi kitaba bağlayabilmeyi yazarımız başarabilmiştir. Lambanın duvara yansıttığı gölgesine kendisini anlatma isteği karakterin bir acının pençesinde olduğunu vurgulayarak rahatlatmaya çalıştığını göstermektedir. Çok sevdiği ona türlü özellikler yüklediği insandan bahsetmeye başlarken sizi saran sıcak anlatımın duygusuna kapılmamak imkansızlaşarak onu görmeyişinin bile günlerini sayan bir insan olarak karşınıza çıkıyor. Çeşitli imgelere başvurarak ruh halini yansıtmaya çalışan karakterimizin bunalımlarının ardından uyuşturucu ve alkol ile bağlantısından bahsetmektedir.

Kör Baykuş Kitap Açıklaması

Modern İran edebiyatının kurucularından Sadık Hidayet’in 1936’da Bombay’da yayımladığı başyapıtı, kendi deyişiyle “özenle hesaplanmış, net, bilinçli etkilerle dolu” ve “her sayfası bir partisyon gibi düzenlenmiş” Kör Baykuş (Buf-i Kur), öteki yapıtları gibi, pek çokdile çevrildi, pek çok ülkede pek çok yazarı etkiledi. Kör Baykuş, 1977’de Behçet Necatigil’in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları’ndan çıkmıştı. Philippe Soupault ve Andre Breton gibi önemli edebiyatçıların övgüsünü kazanan bu kült romanı, yine Necatigil’in çevirisinden, Necatigil’in “önsöz” ü (“Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet”) ve Bozorg Alevi’nin “sonsöz”ü (“Sadık Hidayet’in Biyografyası”) ile sunuyoruz.

Continue Reading

Edebiyat

Rüzgarlar Hep Gençtir

Published

on

By

ruzgarlar-hep-genctır-kıtap

Kitabın ana fikri anılar olup, yazarın küçük yaşlardan itibaren yaşadığı olayları konu almaktadır. Kitapta yer alan bir anıda Zeki Müren’e de yer verilmiştir. Yazar küçük yaşlarda Zeki Müren’in konserlerine gider ve daha sonra hayatı bu yönde ilerlemeye başlar. Kitabın en çok dikkat çeken bölümü ise gelenekçi bir bakış açısından yenilikçi bakış açısına geçiştir. Babaannesinin yeri bu anılarda çok büyüktür. Özellikle babaannesinin bu yenilikçi tavra karşı bakış açısından sık sık bahseden yazar, bu yenilikçi akımın nasıl aile içerisine girdiğini anlatmaktadır. Kitapta o dönemde yaşanan olaylara insanların bakış açılarını açık ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Rüzgarlar Hep Gençtir Kitap Açıklaması

Evrensel bir ezgidir Zülfü Livaneli,

Ya da eşsiz bir film karesi,

Belki de sonu gelsin istemediğimiz bir romandır o.

Ama en çok da umuttur.

Hep genç kalan, gençlikle çoğalan, her dokunduğuna çiçek açtıran umutlu bir rüzgâr.

Abidin Dino’nun “Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta” dediği Zülfü Livaneli Sevdalım Hayat kitabında yer alan anılarını genç yürekler için bir kez daha kaleme aldı.

Continue Reading

Popüler Kitaplar

Copyright © 2018 KitapNews.com - Yeni Çıkan Kitaplar, Çok Satan Kitaplar Hakkında Bilgiler.